rozmiar czcionki: A | A | A

Zaproszenie do budowania bazy dobrych praktyk – prewencja i zwalczanie aktów przemocy motywowanej dyskryminacją w Europie

16.09.2016 12:29

Zaproszenie do zgłaszania dobrych praktyk stanowi część projektu Just&Safer Cities for All, współfinansowanego przez Unię Europejską (DG Justice) i prowadzonego przez Europejskie Forum na Rzecz Bezpieczeństwa w Miastach (European Forum for Urban Security, Efus) i ośmiu partnerów, w tym jednego z Polski - Uniwersytet Jagielloński.

Głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi – nie tylko na poziomie lokalnym – na problem przemocy motywowanej dyskryminacją, która rozprzestrzenia się w Europie. A nadto podniesienie poziomu świadomości w  zakresie możliwych  rozwiązań/działań/akcji, które lokalne władze mogą  rozwinąć, by zwalczać  to zjawisko na obszarze przez nie zarządzanym, a tym samym wzmacniać lokalne polityki na rzecz bezpieczeństwa. By osiągnąć ten cel, w tym roku w ramach projektu przygotowano niniejsze zaproszenie do zgłaszania praktyk (European Call for practices), by zidentyfikować innowacyjne i obiecujące działania, które zostały wdrożone na poziomie lokalnym  w  celu zapobiegania  i  zwalczania  aktom przemocy motywowanej dyskryminacją i przestępstw z nienawiści.


W wyniku niniejszego wezwania wyłonionych zostanie pięćdziesiąt praktyk zgodnych z kryteriami projektu, które zostaną umieszczone w „Podręczniku Najlepszych Praktyk”. Podręcznik ten będzie rozpowszechniony w Europie w celu promowania  tych lokalnych działań i zachęcania lokalnych władz do przeciwdziałania dyskryminacji.


Poszukiwane są praktyki, które pozytywnie wpływają na aktywność na poziomie lokalnym i można je zaliczyć do co najmniej jednej z następujących kategorii:
- Prewencja: praktyki mają na celu zapobieganie przemocy motywowanej dyskryminacją w stosunku do osób słabszych, mniejszości.
- Podniesienie poziomu świadomości: praktyki ogniskują się wokół edukacji oraz zmiany postaw i przekonań obywateli, a także lokalnych władz. Ich nadrzędnym celem jest promowanie wielokulturowości oraz integracji w społecznościach lokalnych w imię zwalczania aktów przemocy motywowanej dyskryminacją.
- Represje/sankcje: środki, które nakierowane są na zniechęcanie do zachowań dyskryminujących, w tym np.sankcje edukacyjne, prace społeczne, kary/sankcje administracyjne oraz rozwiązania prawne podejmowane na poziomie lokalnym.

Wybrane praktyki zostaną umieszczone na stronie Efus wzmacniając  tym  samym widoczność marki miasta/regionu/instytucji. Co więcej, trzy praktyki zostaną zaprezentowane przez ich twórców na zaplanowanej na grudzień 2017 r. międzynarodowej konferencji. Lokalne władze, które wdrażają praktyki wybrane do podręcznika będą mieć także okazję goszczenia wizyt studyjnych z innych europejskich miast i regionów.

Jak zgłosić dobrą praktykę?
Należy wypełnić formularz dostępny na stronie: http://efus.eu/en/topics/risks-forms-of-crime/hate-crime/news-just-safer-cities-for-all/efus/10930/ odpowiadając precyzyjnie (i zwięźle) na każde z pytań. Formularze dobrej  praktyki mogą być wypełnione w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim lub polskim. Uzupełniony formularz należy wysłać na adres wskazany na końcu niniejszego zaproszenia.

Podmioty europejskie uprawnione do zgłoszenia praktyki:
- lokalne władze,
- inne lokalne jednostki i podmioty, jak np. prowincje, regiony, województwa, powiaty, obszary metropolitarne,
- media,
- organizacje pozarządowe,
- prywatne organizacje współpracujące z lokalnymi władzami,
- władze/organy/instytucje państwowe współpracujące z lokalnymi aktorami.

Więcej informacji w języku polskim dotyczących niniejszego zaproszenia dostępnych jest w pliku do pobrania.


Kontakt:
Pilar De La Torre: Kierownik Projektu – delatorre@efus.eu
Carla Napolano: Kierownik Projektu – napolano@efus.eu
www.efus.eu

Kontakt w Polsce:
Katarzyna Jurzak-Mączka: Kierownik Projektu, Pełnomocnik Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów – katarzyna.jurzak@uj.edu.pl