rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie ws. utworzenia Agencji Demokracji Lokalnej (LDA) w Dniepropietrowsku

01.11.2013 14:18

31 października 2013 r. w siedzibie Rady Europy w Strasbourgu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone utworzeniu Agencji Demokracji Lokalnej (Local Democracy Agency, LDA) w regionie partnerskim Dolnego Śląska – Dniepropietrowsku. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej (Association of the Local Democracy Agencies, ALDA), w ramach Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Celem spotkania była konsolidacja i dalszy rozwój konsorcjum, które w ramach  ALDA utworzy oraz obejmie  finansowym i wsparciem merytorycznym Agencję Demokracji Lokalnej w Dniepropietrowsku. Omówiono kolejne kroki zmierzające do utworzenia LDA, w tym strategiczy plan działania jednostki, schemat organizacyjny oraz wszelkie kwestie prawne związane z jej utworzeniem.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy, Stowarzyszenia Agencji Demokracji Lokalnych ALDA, Delegacji Ukrainy w Radzie Europy oraz Alzacji i Dniepropietrowska. Dolny Śląsk reprezentowany był przez przedstawicieli Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli, które na bieżąco monitoruje i aktywnie wspiera przygotowania do utworzenia LDA na Ukrainie. Na spotkaniu obecny był również obserwator – przewodniczący białoruskiej Fundacji Lva Sapiehy.


Agencja będzie zarejestrowaną na Ukrainie organizacją pozarządową (NGO), której prace koordynowane będą przez międzynarodowe konsorcjum. Dolny Śląsk pełni rolę partnera wiodącego w procesie powstawania LDA.

Przedstawiciele Dniepropietrowska podkreślali, że otwarcie pierwszej na Ukrainie Agencji Demokracji Lokalnej stanowi duże wyzwanie, ale i szansę dla regionu. Coraz powszechniejsza staje się świadomość, że transformacja musi rozpocząć się na poziomie wspólnot lokalnych, a do tego Ukraina potrzebuje wsparcia, łącznika między Ukrainą a Unią Europejską i LDA będzie właśnie takim łącznikiem. Wyrazili również wdzięczność Dolnemu Śląskowi za aktywne wspieranie starań Dniepropietrowska na drodze do większej integracji z Europą.


Wielokrotnie podkreślano znaczenie LDA w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Agencja stanowić będzie platformę dla debaty, budowania potencjału administracyjnego oraz współpracy pomiędzy społeczeństwem obywatelskim i władzami lokalnymi oraz ich odpowiednikami na terenie UE. Promować będzie demokrację, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.


Do głównych celów LDA należeć będą:
1) ułatwianie udziału społeczeństwa obywatelskiego w procesie podejmowania decyzji na poziomie lokalnym i podnoszenie świadomości w tym zakresie;
2) podnoszenie świadomości i umiejętności wspólnot lokalnych oraz władz lokalnych w zakresie wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom obywateli;
3) usprawnienie przepływu informacji pomiędzy Ukrainą a innymi europejskimi krajami w celu umożliwienia bliższej współpracy i bieżącej wymiany dobrych praktyk.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.


*

Stowarzyszenie ALDA powstało w 1999 r. decyzją Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy działającego w Radzie Europy. Głównym jego zadaniem była koordynacja i wspieranie sieci Agencji Demokracji Lokalnej, które utworzone zostały z myślą o wdrażaniu praw człowieka i demokracji lokalnych.

• Więcej informacji nt. ALDA: www.alda-europe.eu/newSite/