rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie informacyjne nt. funduszy norweskich oraz funduszy EOG (2009-2014)

22.04.2013 10:22

W dn. 12 kwietnia 2013 r. w Biurze Mechanizmów Finansowych (FMO) w Brukseli odbyło się spotkanie informacyjne nt. możliwości finansowania projektów w polskich regionach w ramach drugiej edycji funduszy norweskich i EOG (2009-2014). Dolny Śląsk reprezentowany był przez przedstawicieli Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych UMWD oraz RBWD w Brukseli.

Podczas spotkania przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (działającego jako Krajowy Punkt Kontaktowy dla Mechanizmu Finansowego EOG oraz dla Norweskiego Mechanizmu Finansowego) oraz pracownicy FMO przedstawili najnowsze informacje nt. realizowanej obecnie drugiej edycji funduszy norweskich i EOG (2009-2014).

Omówione zostały też aktualne zaproszenia do składania wniosków. Szczegółowy harmonogram naborów jest do pobrania tutaj. Większość programów zostało już uruchomionych, wiele z nich znajduje się we wczesnej fazie implementacji. Projekty z obecnej edycji mogą być wdrażane do początku 2016 r.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały także przykłady dobrych praktyk i doświadczeń z wdrażania projektów w ramach pierwszej edycji funduszy norweskich i EOG (2004-2009). Wiele uwagi poświęcono w tym miejscu inicjatywom zrealizowanym na terenie województwa dolnośląskiego. Znalazły się wśród nich:

- Powiat Górowski – zwiększenie efektywności energetycznej (termomodernizacja obiektu Zespołu Szkół w Górze),
- Gmina Chocianów – oszyszczanie ścieków (modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Chocianowie),
- Gmina Sobótka – oszyszczanie ścieków (rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Sobótce oraz budowa kanalizacji sanitarnej w Sobótce Zachodniej i na Osiedlu Różanym).

Prezentacje ze spotkania:
1. Małgorzata Zalewska: „Implementation Status in Poland
2. Óttar F. Gíslason: „Environment & Climate Change
3. Anne Camilla Hilton: „Public Health Initiatives
4. Sheamus Cassidy: „Cultural Heritage and Diversity
5. Andreas Aabel „Bilateral opportunities

 

* Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy

Informacje podstawowe:
Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru  Gospodarczego czyli tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 15 państwom członkowskim UE (w tym Polsce). W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE. Beneficjentami funduszy norweskich oraz funduszy EOG jest 15 krajów UE (państwa, które przystąpiły do UE w 2004 i 2007 r. oraz Hiszpania, Portugalia i Grecja).

Cele:
Głównymi celami funduszy norweskich i funduszy EOG są: przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Alokacja:
Łączna kwota drugiej edycji funduszy norweskich i EOG to 1,788 mld euro. Alokacja dla Polski wynosi 578,1 mln euro, włączając w to koszty zarządzania funduszami ponoszone przez stronę darczyńców oraz przez stronę polską.

Beneficjenci:
Wnioskodawcami mogą być podmioty prywatne czy też publiczne, komercyjne bądź niekomercyjne, oraz organizacje pozarządowe ustanowione jako podmiot prawny w Polsce, jak również organizacje międzyrządowe działające w Polsce. Dla każdego z programów zostanie ustalony katalog podmiotów, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie.

Programy (obszary wsparcia):
W ramach funduszy norweskich i EOG wydzielono kilkanaście programów (obszarów wsparcia). W ramach danego programu będzie można uzyskać dofinansowanie na projekty o podobnej tematyce.

Wśród programów znalazło się wiele obszarów z pierwszej edycji funduszy norweskich i EOG. Przede wszystkim należy wymienić: ochronę środowiska (w tym energię odnawialną), dziedzictwo kulturowe, zdrowie, badania naukowe i stypendia. Wyodrębniono też programy dotyczące strefy Schengen i spraw wewnętrznych, w tym więziennictwa i przeciwdziałania przemocy. Podobnie jak w pierwszej edycji, duży nacisk położono na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Pojawiły się też zupełnie nowe tematy, jak godna praca i dialog trójstronny, a także współpraca samorządów w zakresie rozwoju regionów.

Wykaz programów:
www.eog.gov.pl/O_programie/Informacje_ogolne/Programy/Strony/start.aspx

Charakterystyka poszczególnych programów: www.eog.gov.pl/O_programie/Obszary_wsparcia/Strony/default.aspx


Operatorzy programów:
Za realizację każdego z programów odpowiadają instytucje/organizacje, które specjalizują się w danej dziedzinie. Pełnią one funkcję tzw. Operatora programu. W niektórych programach, Operatorzy współpracują z podmiotami z państw-darczyńców.

Ministerstwo Środowiska
Joanna Książek–Wieder, Zastępca Dyrektora
tel: +48 22 57 92 779, +48 22 57 92 772
e-mail: mfeog@mos.gov.pl
www.mos.gov.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Anna Przeniosło, Dyrektor
tel: +48 22 45 90 875, +48 22 45 90 368, +48 22 45 90 130
e-mail: mfeog@nfosigw.gov.pl
www.nfosigw.gov.pl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Małgorzata Tylus-Sowa, Dyrektor
tel: +48 22 42 10 466, +48 22 42 10 538
www.eog2016.mkidn.gov.pl

Ministerstwo Zdrowia
Joanna Stróżyk-Kaczyńska, Zastępca Dyrektora
tel: +48 22 53 00 166
e-mail: eog@mz.gov.pl
www.zdrowie.gov.pl
 

Konkursy:
Wybór projektów do dofinansowania odbywa się przede wszystkim w ramach konkursów, ogłaszanych przez operatorów poszczególnych programów. Ponadto realizowane są tzw. projekty predefiniowane (projekty "z góry" wskazane do realizacji).

Więcej informacji na temat wyłaniania projektów:
www.eog.gov.pl/Nabory_wnioskow/Wybor_projektow/Strony/start.aspx