rozmiar czcionki: A | A | A

Program rozwoju miast dla UE: miasta europejskie będą miały wpływ na kształtowanie polityki UE

31.05.2016 14:08

30 maja br. na nieformalnym posiedzeniu ministerialnym dotyczącym kwestii miejskich osiągnięto porozumienie w sprawie paktu amsterdamskiego, w którym określono zasady programu rozwoju miast dla UE.

Komisja Europejska wzięła udział w nieformalnym posiedzeniu 28 ministrów odpowiedzialnych za kwestie miejskie oraz przedstawicieli innych instytucji UE i miast europejskich. Posiedzenie odbyło się w Amsterdamie i dotyczyło programu rozwoju miast dla UE.

Celem spotkania było zatwierdzenie paktu amsterdamskiego, który ustanawia program rozwoju miast dla UE i określa jego główne zasady.

Kluczowym elementem programu rozwoju miast dla UE jest opracowanie 12 partnerstw dotyczących 12 określonych wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć miasta. Partnerstwa umożliwią miastom, państwom członkowskim, instytucjom UE i zainteresowanym stronom — takim jak organizacje pozarządowe i partnerzy biznesowi — współpracę na równych zasadach, aby znaleźć wspólne sposoby poprawy jakości obszarów miejskich w Unii Europejskiej.

Zgodnie ze zobowiązaniem Komisji do lepszego stanowienia prawa plany działania opracowane w ramach partnerstw skupią się na bardziej skutecznym i spójnym wdrażaniu obecnie obowiązujących polityk UE w miastach, na przykład w dziedzinie ochrony środowiska, transportu i zatrudnienia. Ponadto ich celem będzie ułatwienie dostępu do finansowania, rozpowszechnianie wiedzy o łączeniu funduszy UE oraz poprawa bazy wiedzy dotyczącej kwestii miejskich i wymiany najlepszych praktyk.

Rozpoczęto już cztery partnerstwa pilotażowe: w sprawie włączenia migrantów — koordynowane przez miasto Amsterdam; w sprawie jakości powietrza — koordynowane przez Holandię; w sprawie mieszkalnictwa — koordynowane przez Słowację; oraz w sprawie ubóstwa w miastach — koordynowane przez Belgię i Francję. Pozostałe partnerstwa zostaną uruchomione między końcem 2016 r. i latem 2017 r.

Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący odpowiedzialny za unię energetyczną, stwierdził: Miasta są żywym przykładem przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. Komisja Europejska działa ramię w ramię z burmistrzami i władzami regionalnymi, aby umożliwić im prezentowanie dobrych przykładów jako zachęty i źródła inspiracji dla innych, zarówno w Europie, jak i poza nią.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu dodała: Miasta to ośrodki kreatywności i motor wzrostu gospodarczego w Europie, muszą one jednak zmierzyć się ze znaczącymi wyzwaniami, takimi jak wykluczenie społeczne, zanieczyszczenie powietrza czy bezrobocie. Musimy wspólnie rozwiązać te problemy. Nasze zobowiązanie do realizacji programu rozwoju miast świadczy o tym, że traktujemy kwestie miejskie priorytetowo i jesteśmy gotowi w większym stopniu wsłuchać się w głos naszych miast, aby ustalić, które rozwiązania działają bez zarzutu, a które należy poprawić.

Kontekst

W komunikacie Komisji z 2014 r. przedstawiono podstawy programu rozwoju miast dla UE. Z przeprowadzonych następnie konsultacji społecznych wynika, że życzeniem obywateli UE jest, aby Komisja była bardziej zaangażowana w kwestie miejskie.

W deklaracji z Rygi państwa członkowskie wyraziły poparcie dla programu rozwoju miast dla UE, uczyniły to również instytucje UE i wiele miast europejskich.

Pakt amsterdamski zostanie uwzględniony w porządku obrad Rady do Spraw Ogólnych w dniu 21 czerwca 2016 r.


Źródło: serwis prasowy Komisji Europejskiej - www.europa.eu