rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z regionami

14.11.2012 15:26

13 listopada 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami polskich biur regionalnych w Brukseli. Wydarzenie stanowiło część wizyty Prezydenta w Królestwie Belgii, na którą złożyły się m.in. wizyta u belgijskiej pary królewskiej, rozmowy z Przewodniczącym Rady UE, rozmowy  w Parlamencie Europejskim z Przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barosso oraz szefami rządów grupy „Przyjaciół Polityki Spójności”, spotkanie z belgijskimi przedsiębiorcami i przedstawicielami Polonii w Belgii.


Reprezentanci szesnastu województw wspólnie zorganizowali zainicjowane przez Prezydenta RP spotkanie. Odbyło się one w Domu Polski Wschodniej, który na ten wieczór stał się symboliczną siedzibą wszystkich polskich biur regionalnych w Brukseli.Osobiste spotkanie Prezydenta przedstawicielami biur regionalnych było okazją dla Ewy Woods, Dyrektor Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli (RBWD) do podziękowania głowie państwa za ostatnią wizytę na Dolnym Śląsku.  Prezydent Bronisław Komorowski pogratulował regionom efektów pracy na rzecz interesów polskich województw w Unii Europejskiej i podziękował za aktywną działalność nie tylko na forum unijnym, ale również w ramach stosunków polsko-belgijskich.


W spotkaniu z Prezydentem Komorowskim uczestniczyli: Artur Harazim -  Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii,  Gerhard Stahl - Sekretarz Generalny Komitetu Regionów,  przedstawiciele  instytucji UE i  regionów partnerskich polskich województw, oraz w szczególności belgijskich partnerów.  


To właśnie współpraca polskich samorządów z partnerami z Walonii i Flandrii stała się głównym tematem spotkania. W swoim wystąpieniu Bronisław Komorowski podkreslił, iż regiony polskie są  istotnym partnerem w budowaniu relacji Polska - Belgia oraz Polska – Unia Europejska w Brukseli. Prezydent zauważył, że reprezentanci polskich samorządów w Brukseli budują sieć kontaktów instytucjonalnych, ale co najważniejsze międzyludzkich, co sprawia, że ich działania są  bardzo ważne w kształtowaniu wizerunku Polski.Prezydent zachęcił do kontynuowania wysiłków polskich biur w budowaniu współpracy polsko – belgijskiej.


Natomiast  Gerhard Stahl w krótkim wystąpieniu podkreslił , iż polskie regiony są w czołówce najaktywniejszych członków  i mają realny wpływ na wydawane przez Komitet Regionów opinie.


Prezentacja dotycząca działalności polskich biur regionalnych dotyczyła ewolucji funkcji  wypełnianych  w kontaktach z instytucjami europejskimi oraz w inicjowaniu współpracy z partnerami z całej Europy, z akcentem na powiązanie polsko-belgijskie.


Działalność RBWD dotycząca współpracy z partnerami belgijskimiw ostatnich latach :

 - Zorganizowany przez RBWD i Ambasadę RP w Brukseli warsztat dla parków technologicznych dolnośląskich i belgijskich – 2009 r.

- Zorganizowany przez RBWD oraz POIT (Polskie Ośrodki Informacji Turystycznej) warsztat dla touroperatorów belgijskich i dolnośląskich – 2009 r

- Promocja gospodarcza DŚ podczas konferencji zorganizowanej przez AWEX (Agencja Walońska ds. Eksportu i Inwestycji Zagranicznych) w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – 2011 r.

- udział w Dniach Otwartych Instytucji UE w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – maj 2011 r.

- Promocja DŚ w ramach EURO 2012 2012 r.

- wizyty studyjne belgijskich dziennikarzy na DŚ (gospodarka i turystyka), 2008, 2009 i 2012 r.


Dolnośląskie samorządy współpracują z  belgijskimi regionami: Flandrią, Walonią i Brukselą-Stolicą na płaszczyźnie gospodarczej, naukowej i kulturalnej oraz w ramach europejskich sieci regionalnych.  

 

  Fotografie: Łukasz Kobus