rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydencja holenderska w Radzie UE

14.01.2016 10:30

1 stycznia 2016 r. po raz dwunasty przewodnictwo w Radzie UE objęła Holandia i będzie je sprawować do 30 czerwca 2016 r. Holandia jest pierwszym krajem obecnego Trio – po niej urząd obejmą Słowacja i Malta. Państwa te będą współpracowały na rzecz realizacji swojego 18-miesięcznego programu prac do czerwca 2017 r.


Trzonem programu prezydencji holenderskiej są 4 dziedziny:


1) migracja i międzynarodowe bezpieczeństwo;
2) racjonalne finanse i silna strefa euro;
3) Europa jako katalizator innowacji i zatrudnienia;
4) przyszłościowa polityka klimatyczno-energetyczna.

Prezydencja chce, żeby UE skupiła się na sprawach najważniejszych dla europejskich obywateli i firm, żeby dzięki innowacjom generowała wzrost i zatrudnienie oraz żeby była otwarta na społeczeństwo obywatelskie. Prezydencja będzie propagować działania unijne tylko wtedy, gdy będą one skuteczniejsze niż działania krajowe.
 





ZADANIA PREZYDENCJI

Prezydencja kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość programu UE, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich. Musi więc być uczciwym i bezstronnym mediatorem.


Prezydencja ma 2 główne zadania:

1. Zaplanować i poprowadzić posiedzenia Rady i jej organów przygotowawczych

Prezydencja przewodniczy posiedzeniom Rady w poszczególnych formacjach (z wyjątkiem Rady do Spraw Zagranicznych) oraz jej organów przygotowawczych: stałych komitetów (takich jak Komitet Stałych Przedstawicieli – Coreper) oraz grup roboczych i komitetów zajmujących się bardzo szczegółowymi sprawami.

Prezydencja dba, by dyskusje przebiegały prawidłowo, a regulamin Rady i jej metody pracy były właściwie stosowane.

Organizuje również wiele formalnych i nieformalnych posiedzeń w Brukseli i w swoim kraju.


2. Reprezentować Radę w stosunkach z innymi instytucjami UE

Prezydencja reprezentuje Radę w stosunkach z innymi instytucjami UE, zwłaszcza z Komisją i Parlamentem Europejskim. Stara się wypracować porozumienie co do aktów ustawodawczych podczas rozmów trójstronnych, nieformalnych negocjacji i posiedzeń komitetu pojednawczego.

Prezydencja pracuje w ścisłej koordynacji z:
- przewodniczącym Rady Europejskiej
- wysokim przedstawicielem Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Wspomaga ich prace, a czasem jest proszona o wykonanie pewnych zadań dla wysokiego przedstawiciela, np. o reprezentowanie Rady do Spraw Zagranicznych przed Parlamentem Europejskim lub przewodniczenie tej Radzie, gdy dyskutuje ona nad wspólną polityką handlową.



Rotacyjna prezydencja

Co 6 miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie. W tym okresie przewodniczy posiedzeniom tej instytucji na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE.

Państwa członkowskie, które mają kolejno sprawować prezydencję, ściśle ze sobą współpracują w 3-krajowych grupach. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Każda grupa 3 państw wyznacza długofalowe cele i przygotowuje wspólny program tematów i ważnych spraw, którymi Rada będzie się zajmować przez 18 miesięcy. Na podstawie tego programu każde z 3 państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.

Osiemnastomiesięczny program prac prezydencji jest współdzielony przez trzy państwa członkowskie (tzw. „Trojka UE”). Prezydencja określa szczegółowe cele, które chce osiągnąć podczas swojej kadencji, a wspólnie z pozostałymi członkami Trojki wyznacza bardziej długofalowe cele, których realizacja nie jest realna w ciągu sześciu miesięcy.

Więcej informacji:
Oficjalna strona prezydencji holenderskiej: http://english.eu2016.nl/
Program prac Trio prezydencji: http://english.eu2016.nl/eu-presidency/the-eu-presidency


Żródło: www.consilium.europa.eu