rozmiar czcionki: A | A | A

Ostatnia sesja plenarna 7. kadencji Parlamentu Europejskiego w skrócie: unia bankowa i pracownicy delegowani

22.04.2014 09:24

Reforma systemu bankowego Unii Europejskiej, szybsze przekazywanie pomocy dla państw dotkniętych katastrofami naturalnymi oraz wzmocnienie przepisów dotyczących delegowania pracowników – to zaledwie część tematów ostatniej - choć wcale nie mniej pracowitej niż poprzednie – sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego tej kadencji. Co jeszcze działo się w Strasburgu?

Dzięki przegłosowaniu we wtorek przepisów dotyczących restrukturyzacji i likwidacji upadających banków oraz ochrony depozytów w wysokości do 100 tysięcy euro, jesteśmy kolejny krok bliżej stworzenia unii bankowej. To dobra wiadomość dla obywateli, jako że to udziałowcy i współwłaściciele będą pierwsi w kolejce do płacenia za źle podjęte decyzje instytucji finansowych w przyszłości.

Tego samego dnia, parlamentarzyści poparli obowiązkowe oznaczanie produktów, pojawiających się na europejskim rynku (poza żywnością) etykietami “made in”. Dzięki temu łatwiej będzie śledzić pochodzenie potencjalnie niebezpiecznych, lub niezgodnych z normami, importowanych dóbr.

Dziewięć z dziesięciu siatek plastikowych, wyrzucana jest do śmieci po jednokrotnym użyciu, wyjątkowo zanieczyszczając środowisko. PE poparł redukcję ich produkcji w Europie o 50 proc. do 2017 r. i 80 proc. do 2019 r.

Wszyscy obywatele Unii Europejskiej, w tym także osoby bezdomne, będą miały prawo posiadania podstawowego konta bankowego, umożliwiającego dostęp do podstawowych usług za małą opłatą lub za darmo – zdecydowali deputowani we wtorkowym głosowaniu.

Jeszcze we wtorek, parlamentarzyści przyjęli zasady dotyczące ograniczenia handlu wysokiej częstotliwości (HFT), w ramach którego złożone algorytmy komputerowe są w stanie dokonać dużej ilości transakcji na giełdzie w ciągu ułamków sekund. To może doprowadzić do poważnych wahań kursów akcji oraz niekorzystnych zmian cen dla małych inwestorów.

Państwa członkowskie dotknięte klęskami powodzi czy innymi katastrofami naturalnymi, będą otrzymywać pomoc finansową znacznie szybciej, na mocy przyjętych w środę nowych przepisów obowiązujących Unijny Fundusz Solidarności.

Podczas środowej debaty o lekcjach wyniesionych z I wojny światowej, posłowie ostrzegali przed odradzającym się w Europie nacjonalizmem, oraz podkreślili konieczność wzmocnienia działań na rzecz utrzymywania pokoju i stabilności.

Tego samego dnia, Parlament przyjął dyrektywę dotyczącą ochrony praw pracowników delegowanych.

Europejczycy będą mogli przenieść swoje uprawnienia emerytalne wraz z przeprowadzką do dowolnego państwa unijnego, dzięki propozycji przegłosowanej przez PE 15 kwietnia br.

Mali inwestorzy będą mogli upomnieć się o otrzymanie dokładnych, kluczowych informacji dotyczących produktów inwestycyjnych, pozwalających na łatwe porównanie ofert w różnych instytucjach finansowych – zadecydowali posłowie we wtorkowym głosowaniu.


Źródło: Parlament Europejski - Komunikat prasowy/Instytucje