rozmiar czcionki: A | A | A

Marcowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie: Ukraina, Trojka, ochrona danych

17.03.2014 10:00

Wydarzenia na Krymie oraz unijna reforma ochrony danych, były głównymi tematami marcowej, przedostatniej w tej kadencji, sesji plenarnej w Strasburgu. Posłowie ocenili także działania Trojki w krajach, które znalazły się w poważnych tarapatach finansowych oraz przyjęli wzmocnione przepisy dotyczące zwalczania prania pieniędzy w UE. Kampania informacyjna #EP2014 weszła w finałową fazę, a my poznaliśmy wszystkich kandydatów na stanowisko przewodniczącego KE.

Rosyjska inwazja na Krym jest złamaniem prawa międzynarodowego, propozycja przeprowadzenia referendum nielegalna, a działania podejmowane przez Kreml „stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej” – czytamy w przegłosowanej w czwartek rezolucji Parlamentu. Deputowani wzywają Rosję do natychmiastowego wycofania oddziałów zbrojnych z terytorium Ukrainy.

Prawo do wykasowania prywatnych informacji (bycia zapomnianym) oraz wzmocnienie zabezpieczeń w przypadku przetwarzania danych przez państwa trzecie, to zaledwie jedna z części kompleksowej reformy unijnej ochrony danych, która została przegłosowana w środę. Posłowie przestrzegli USA, że jeśli masowa inwigilacja nie zostanie przerwana, dalsze rozmowy o wolnym handlu między oboma stronami Atlantyku, będą zagrożone.

W czwartek przyjęto także dwie rezolucje w sprawie działań Trojki w krajach objętych bailoutem. Posłowie skrytykowali część decyzji podejmowanych przez międzynarodowych kredytodawców, które miały silny, negatywny wpływ na wiele aspektów życia obywateli państw ogarniętych kryzysem.

Parlamentarzyści odrzucili proponowane przez KE rozwiązania ws. wykorzystywania nanomateriałów w żywności. Ich zdaniem zarówno ta propozycja, jak i propozycja dotycząca nasion nie dają wystarczającej elastyczności państwom członkowskim i gwarancji chroniących konsumentów.

Wzmocnione przepisy dotyczące walki z praniem pieniędzy zostały przyjęte przez PE we wtorek. Dzięki nim łatwiej będzie zwalczyć unikanie opodatkowania oraz identyfikować podejrzane transakcje w Europie.

Raport Komisji Europejskiej dotyczący postępów na drodze równouprawnienia płci został odrzucony przez posłów podczas wtorkowego głosowania.

W środę europarlamentarzyści poparli zakaz użycia fluorowanych gazów w nowych klimatyzatorach i lodówkach od 2022 r. Wykorzystanie hydrofluorokarbonowych gazów cieplarnianych ma ulec redukcji o 79 proc. przed 2030 r. Badania dowiodły, że mają one 23 tysiące razy większy wpływ na ocieplenie klimatu niż CO2.

Firmy produkujące telefony komórkowe, ze względów praktycznych i środowiskowych, zachęcane są do opracowania uniwersalnej ładowarki, pasującej do wszystkich modeli – uznali posłowie w rezolucji przegłosowanej w czwartek.

Parlament zaktualizował unijne przepisy dotyczące przeglądów technicznych pojazdów oraz przyjął propozycję uproszczenia procedur uznawania certyfikatów dopuszczających do ruchu poza granicami kraju jego wydania.

W serii spotów, przygotowanych specjalnie na ostatnią fazę kampanii informacyjnej o wyborach europejskich, obywatele UE mówią, czemu oddanie głosu jest dla nich ważne. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy także wszystkich kandydatów na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.



Źródło: Parlament Europejski - Komunikat prasowy/Instytucje