rozmiar czcionki: A | A | A

Konkurs o Europejską Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży zainaugurowany!

16.10.2015 13:23

Ukończyłeś 16 lat, ale nie więcej niż 30, i realizujesz projekt, który promuje europejskie porozumienie? Od 15 października możesz zgłosić się do 9. edycji konkursu o Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży. Zwycięskie projekty otrzymają nagrody pieniężne oraz wsparcie w promocji. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 stycznia 2016 roku.

Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży to wspólne przedsięwzięcie Parlamentu Europejskiego i Fundacji Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego w Akwizgranie. Konkurs jest adresowany do osób w wieku od 16 do 30 lat.

Do konkursu można zgłaszać projekty ułatwiające porozumienie i współpracę między obywatelami krajów europejskich oraz budujące poczucie europejskiej tożsamości, np. programy wymiany młodzieży, projekty artystyczne, bądź internetowe na skalę europejską.

Trzy zwycięskie projekty (wybrane spośród 28 nominowanych przez narodowe jury w każdym państwie członkowskim) zostaną nagrodzone sumami 5 000, 3 000 oraz 2 000 euro. Zwycięzcy otrzymają także zaproszenie do siedziby Parlamentu Europejskiego. Ponadto wszyscy nominowani do nagrody przez narodowe jury będą zaproszeni na uroczystość wręczenia nagród, która odbędzie się w Akwizgranie 3 maja 2016, oraz  - dwa dni później - na uroczystość wręczenia Międzynarodowej Nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie, która przyznawana jest wybitnym osobistościom i instytucjom za zasługi w promowaniu pokoju i jedności w Europie


Laureaci 2015

Zwycięzcy tegorocznej edycji zostali zaproszeni do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, którą odwiedzili 14-15 października.


1. miejsce: Luksemburg - @RealTimeWW1

Projekt przygotowali studenci współczesnej historii Europy na Uniwersytecie w Luksemburgu. Od początku 2014 roku w serwisie Twitter relacjonują „na żywo” – dzień po dniu, godzina po godzinie – wydarzenia I wojny światowej.

2. miejsce: Francja – Fronterras-European (border) line

Projekt rozpoczęła grupa 28 młodych Europejczyków, spośród których czworo mieszkało na zewnętrznych granicach Unii. Uczestnicy stworzyli stronę internetową, na której umieszczane są fascynujące opowieści o życiu przy granicach UE oraz o ich przekraczaniu.

Zdaniem uczestników projektu „abstrakcyjna koncepcja „granicy” staje się rzeczywistością, kiedy spojrzymy na nią oczami tych, którzy doświadczają jej na co dzień”. Dodają, że chcą „pomóc ludziom doświadczyć Europy poprzez granice, które zostały arbitralnie ustanowione dawno temu i które wpłynęły na jej dzisiejszą różnorodność”.

3. miejsce ex æquo dla projektów:

Austria - Social Soccer Club

Międzynarodowy turniej piłki nożnej dla młodzieży i organizacji społecznych z całej Europy organizowane przez centrum młodzieży ClickIn. Jego celem jest umożliwenie kontaktów między młodymi ludźmi z całej Europy, przezwyciężenie uprzedzeń i rozwijanie innych projektów.

Cypr - Enterpreneurship, the Solution against Unemployment

Międzynarodowy projekt wymiany młodzieży, który ma na celu promowanie debaty między uczestnikami. Główne tematy: bezrobocie, emigracja, przedsiębiorczość i nieformalne formy edukacji.

Hiszpania - Infoactualidad

Infoactualidad to gazeta internetowa dla Wydziału Nauk o Informacji. Jej reportami jest 140 studentów dziennikarstwa. Działa od 2012 r. i od tego czasu ze szkolenia skorzystało ponad 400 studentów.


Źródło: Parlament Europejski - www.europarl.europa.eu