rozmiar czcionki: A | A | A

Jak usprawnić mobilność? Nowe zasady poświadczania dokumentów urzędowych w UE

03.02.2014 09:29

Wolność przemieszczania się obywateli i biznesu to podstawa europejskiej wspólnoty, ale wciąż zdarza się, że przenosiny nie są wcale takie łatwe. Mimo, że nie musimy już poświadczać autentyczności paszportów, pozostałe dokumenty urzędowe, takie jak akty urodzenia czy ślubu, muszą zostać zaopatrzone w potrzebne pieczątki. 4 lutego posłowie zagłosują nad nowymi regulacjami, mającymi znacząco ograniczyć biurokrację i ułatwić legalizację dokumentów w Unii Europejskiej.

By ułatwić życie, pracę czy studiowanie za granicą, wyeliminowana zostanie część koniecznych dziś formalności, na które poświęcamy sporo czasu i pieniędzy. Dużo prostsze będzie poświadczenie aktu urodzenia, zarejestrowanie firmy, uzyskanie ślubu czy karty rezydenta. Nowe przepisy zawierają:
- zwolnienie z konieczności legalizacji dokumentów urzędowych oraz certyfikowania apostilli
- uznanie niecertyfikowanych kopii i tłumaczeń
- ustanowienie standardowej formy dokumentów w UE, które wyeliminują konieczność tłumaczenia
- poprawę współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi, poprzez wykorzystanie Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym (IMI), który pozwala na kontrolę autentyczności dokumentów

Ułatwienie obejmuje dokumenty urzędowe wydane przez organy państw członkowskich i posiadające formalną wartość dowodową między innymi w odniesieniu do narodzin, zgonu, imienia i nazwiska, związku małżeńskiego, zarejestrowanego związku partnerskiego, pochodzenia dziecka, adopcji, miejsca pobytu, obywatelstwa, narodowości, nieruchomości, statusu prawnego i reprezentacji spółki lub innego przedsiębiorstwa, praw własności intelektualnej i braku wpisu w rejestrze karnym.


Zmiany są istotne. Dziś obywatele UE i przedsiębiorstwa muszą potwierdzać swoje dokumenty i korzystać z certyfikowanych dokumentów, tłumaczonych przez przysięgłych tłumaczy. Zdarza się, że mimo starań, nie są one uznawane.


Rezolucja przygotowana przez Bernharda Rapkaya (Socjaldemokraci, S&D) została przegłosowana w komisji ds. prawnych (JURI) 17 grudnia 2013 r.



Źródło: http://www.europarl.europa.eu/