rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast 2016

12.10.2016 22:02

W dniach 10-13 października 2016 r. odbywa się w Brukseli 14. edycja Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (EWRC) – jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych polityce regionalnej, organizowanej corocznie przez Komisję Europejską, Europejski Komitet Regionów oraz regiony i miasta z całej Europy. Województwo Dolnośląskie, przykładem lat ubiegłych, aktywnie angażuje się w organizację spotkań i konferencji odbywających się w ramach EWRC.

Główne hasło tegorocznej edycji brzmi „Regiony i miasta na rzecz zrównoważonego wzrostu i sprzyjającemu włączeniu społecznemu” (ang. Regions and cities for sustainable and inclusive growth). Przez kilka dni w stolicy Unii Europejskiej odbywają się liczne konferencje, debaty, seminaria oraz spotkania z przedstawicielami instytucji unijnych, władz samorządowych oraz świata biznesu, kultury i nauki.

W ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2016 Województwo Dolnośląskie wraz z partnerami z międzynarodowego konsorcjum pn. „Zaawansowana współpraca regionalna w gospodarce o obiegu zamkniętym” (ang. Advanced regional co-operation in circular economy), zorganizowało seminarium pt: „Korzyści z nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym dla regionów, miast i przedsiębiorstw”, które odbyło się 12 października br. w brukselskim przedstawicielstwie Kraju Związkowego Szlezwik-Holsztyn. Regionalne Biuro Województwo Dolnośląskiego w Brukseli zaprosiło do współorganizacji  wydarzenia Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dolny Śląsk reprezentowali podczas konferencji Radni Województwa Andrzej Jaroch, Jerzy Gierczak i Ewa Zdrojewska.

Seminarium poprowadził Richard Tuffs – dyrektor sieci ERRIN, a wzięli w nim udział eksperci zajmujący się tematyką gospodarki o obiegu zamkniętym z uczelni, parków technologicznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz przedsiębiorstw z Polski, Niemiec, Holandii, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Przedstawicielka dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP Elisabeth Hamdouch omówiła najważniejsze aspekty przyjętego w grudniu 2015 r. przez Komisję Europejską Pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Przypomniała, że celem Pakietu jest stymulowanie procesu przechodzenia Europy na gospodarkę cyrkulacyjną, która poprawi konkurencyjność na świecie i przyczyni się do trwałego wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. Zaznaczyła również, że procesy produkcyjne można udoskonalić w celu bardziej efektywnego wykorzystywania zasobów i wytwarzania mniejszej ilości odpadów. Może to stworzyć możliwości dla przedsiębiorstw i pobudzić innowacyjność, a równocześnie zapewnić ochronę środowiska.

W panelu dyskusyjnym Województwo Dolnośląskie reprezentował przedstawiciel Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM Cuprum we Wrocławiu, Wiktor Kowalczyk. W swoim wystąpieniu, odwołując się do dziedzictwa górniczego Dolnego Śląska, przybliżył kwestię zarządzania surowcami w warunkach gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wyzwań stojących przed przemysłem wydobywczym na Dolnym Śląsku. Podkreślił rolę surowców, będących jednym z ważnych elementów w gospodarce cyrkulacyjnej oraz nawiązał do zarządzania odpadami poprzemysłowymi.

Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele władz regionalnych, instytucji europejskich, eksperci zajmujący się tematem gospodarki o obiegu zamkniętym z różnych regionów i miast Europy, przedstawiciele instytutów naukowych i uczelni, centrów badawczych, przemysłu i biznesu.