rozmiar czcionki: A | A | A

„Europa Obiecana 1989 – europejskie obietnice 2014“. Dolny Śląsk i Dolna Saksonia w jubileuszowej debacie w Brukseli.

03.12.2014 10:23

Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego wraz z brukselskim Przedstawicielstwem Kraju Związkowego Dolnej Saksonii zorganizowały debatę wysokiego szczebla pt. „Europa Obiecana 1989 – europejskie obietnice 2014“, która miała na celu zwieńczenie brukselskich wydarzeń upamiętniających 25. rocznicę przemian demokratycznych w Polsce i RFN. Wydarzenie odbyło się 2 grudnia br. w Brukseli, dzień po objęciu przez Donalda Tuska funkcji Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Spotkanie otworzyła Birgit Honé, Sekretarz Stanu ds. Europejskich i Rozwoju Regionalnego w Kancelarii Stanu Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, podkreślając, że debata odbywa się 25 lat po Mszy Pojednania w Krzyżowej. Zacytowała niedawne słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która przypomniała, iż to tęsknota za wolnością doprowadziła do upadku Muru Berlińskiego, przez wielu uważanego za przełomowy moment w dziejach Europy.

Główne wystąpienie, nakreślające tezy do dyskusji, wygłosił Ambasador Marek Prawda – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej. Podkreślił, iż Polska i Niemcy należą do wspólnoty podobnych wartości, ale także stoją współcześnie przed podobnymi wyzwaniami. 25 lat temu, państwa Europy Środkowej i Wschodniej były gotowe otrzymać wszystko w jednym pakiecie: demokrację liberalną, uniwersalne zrozumienie prawa człowieka i gospodarkę wolnorynkową. Z czasem jednak okazało się, że jest to niewykonalne, zaś kraje same muszą zbudować swoją tożsamość. Ambasador podkreślił, że Europa jest projektem m.in. wolnościowym i pokojowym.

W dalszej części Ambasador Marek Prawda wziął udział w debacie z Adamem Krzemińskim – dziennikarza tygodnika „Polityka” moderowanej przez Matthiasa Krupa – europejskiego korespondenta „Die Zeit“.

Debata skupiała się wokół tez-pytań: Jak 25 lat temu wyglądało marzenie o przyszłości Polski i Niemiec? Jakie okazało się w rzeczywistości ostatnie ćwierćwiecze dla obu krajów? Dla Polski Europa stanowiła obietnicę, podobnie jak dzisiaj stanowi dla wielu Ukraińców. Co pozostanie z ukraińskiego snu o Europie w obliczu nasilających się roszczeń rosyjskich do własnej strefy wpływów?

Adam Krzemiński wspomniał o rewolucji 1989 roku z polskiego punktu widzenia. Zaznaczył, że na przełomie dekad konflikt polsko-niemiecki stopniowo przeradzał się we wspólnotę interesów.

W dyskusji przypomniano, że przemiany demokratyczne poprzedzone były odważnymi działaniami za żelazną kurtyną. Podkreślono, iż działalność ruchów opozycyjnych, Adama Michnika w Warszawie, Vaclava Havla w Pradze, inspirująca rola NSZZ "Solidarność", czy polsko-niemieckie modlitwy o pokój w lipskim kościele św. Mikołaja utorowały drogę do zjednoczonej Europy.

Podsumowanie debaty należało do Ministra Bogdana Zdrojewskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, który zabrał głos w imieniu Dolnego Śląska. Podkreślił konieczność edukacji młodego pokolenia, uświadamiania i przypominania młodym Europejczykom o wydarzeniach sprzed 25 lat. Bogdan Zdrojewski zaznaczył również, że w czasach kryzysu tożsamości Unii Europejskiej, konieczne jest by Europa stała na straży poszanowania różnic, które otwiera na dialog i demokrację oraz zapobiega tendencjom nacjonalistycznym.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, placówek dyplomatycznych, biur regionalnych, brukselskich think tanków, organizacji pozarządowych oraz mediów.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.