rozmiar czcionki: A | A | A

Migracja i tożsamość w historii współczesnej Europy. Dolny Śląsk i Dolna Saksonia w jubileuszowej debacie w Brukseli.

07.04.2016 12:50

6 kwietnia br. Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego wraz z brukselskim Przedstawicielstwem Kraju Związkowego Dolnej Saksonii zorganizowały spotkanie dyskusyjne pt. „Migracja i tożsamość w historii współczesnej Europy – historyczna i polityczna analiza z perspektywy polskiej i niemieckiej”. Wydarzenie wpisywało się w obchody 25. rocznicy zawarcia „Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.

Spotkanie otworzyli wspólnie Birgit Honé, Sekretarz Stanu ds. Europejskich i Rozwoju Regionalnego w Kancelarii Stanu Kraju Związkowego Dolnej Saksonii oraz Jacek Pilawa, Wiceprzewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który zabrał głos w imieniu regionu.

Birgit Honé podkreśliła, że współpraca pomiędzy Dolnym Śląskiem a Dolną Saksonią rozwija się aktywnie na wielu płaszczyznach. Wyraziła satysfakcję, że oba regiony od lat z powodzeniem realizują wspólne przedsięwzięcia zarówno w Polsce, Niemczech jak i stolicy Unii Europejskiej.

Jacek Pilawa w swoim wystąpieniu zaznaczył, że Dolna Saksonia jest dla Dolnego Śląska strategicznym partnerem. Współpraca przy realizacji projektów odbywa się z poszanowaniem przeszłości, ale nakierowana jest na przyszłość. Wspomniał, że pielęgnując pamięć o podobieństwie losów oba nasze regiony współdziałają przy szeregu inicjatyw, m.in. przyznawaniu Nagrody Kulturalnej Śląska, wpisanej na listę priorytetów zagranicznych Województwa. Zaznaczył, że Dolnemu Śląskowi zależy na Europie, a różnorodność losów Dolnoślązaków sprzyja ich otwartości, mobilności i elastyczności.

Tło do dyskusji panelowej prowadzonej przez europejskiego korespondenta „Die Zeit“ Matthiasa Krupę stanowiły wystąpienia ekspertów w temacie migracji.

Prof. Jochen Oltmer z Instytutu Badań nad Migracją i Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu w Osnabrück przedstawiał migrację jako wyzwanie społeczne i polityczne w Niemczech, zwracając uwagę m.in. że głównym wyzwaniem współczesności jest potrzeba rozprawienia się z pojęciem homogeniczności różnych społeczeństw, czego nie uda się osiągnąć bez uświadamiania młodego pokolenia. Adam Krzemiński, publicysta tygodnika „Polityka” wygłosił prelekcję nt. migracji i przemian tożsamości narodowej po roku 1945 i 1989 w Polsce. Podkreślił, że w Europie wszyscy jesteśmy  mniej lub bardziej imigrantami, co jest efektem toczących się w przeszłości wojen, rewolucji, czystek etnicznych i społecznych, czy przesunięć granic. Polacy mają doświadczenie z emigracją, ale nie postrzegają siebie jako kraju imigracyjnego. Dr Elżbieta Opiłowska z Uniwersytetu Wrocławskiego mówiła o migracji i tożsamości na przykładzie polsko-niemieckiego pogranicza. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na znaczenie granic, wyrażając pogląd, iż pogranicza często są traktowane jako laboratoria integracji europejskiej. Podkreśliła, że historia pogranicza polsko-niemieckiego od początku swego istnienia naznaczona jest migracjami. Prof. Rolf Wernstedt, przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Dolnej Saksonii w stanie spoczynku i Przewodniczący sekcji krajowej Niemieckiego Stowarzyszenia Opieki nad Grobami Wojennymi omawiając temat ucieczki jako historyczno-polityczną „kwestię pamięci” w wymiarze europejskim analizował, czy uczymy się z historii. Podkreślił jak ważny jest, pomimo trudnej przeszłości, wzajemny szacunek obu narodów do siebie i potrzebę walki z egoizmami narodowymi.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, placówek dyplomatycznych, biur regionalnych, brukselskich think tanków, organizacji pozarządowych oraz mediów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.