Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze.
Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworze powstał w Sobieszowie koło Jeleniej Góry w 1956 roku. Po niecałym rok u został przeniesiony do Legnicy, gdzie rozpoczął działalność 1 września 1957 roku jako Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy (PMOW). Placówka mieszcząca się w trzech budynkach przy ulicy Lenina 10, przeznaczona była dla 130 wychowanków w wieku od 13 do 18 lat, kierowanych przez sądy dla nieletnich za dokonywane przez nich kradzieże, włamania i napady. W zakładzie funkcjonowała Szkoła Podstawowa z klasami, w których uczniowie realizowali program normalnej szkoły podstawowej oraz klasami, gdzie realizowany był program Szkoły Podstawowej dla pracujących, a od 1966 roku dla opóźnionych w nauce ze względu na wiek. Dla osób mających 2 lub więcej lat opóźnienia w procesie edukacji szkolnej organizowano przyuczenie w następujących zawodach: ślusarz, stolarz, hutnik, frezer, monter samochodowy. Szkolenia odbywały się w warsztatach zakładu, warsztatach ZSZ i Technikum Samochodowego, w spółdzielni pracy „Mechanik" oraz Hucie Miedzi w Legnicy.
W ramach procesu resocjalizacji wychowankowie uczestniczyli w pracach społecznych dla potrzeb zakładu i miasta, a oprócz nauki i pracy w placówce organizowane były różnorodne zajęcia pozalekcyjne. Od 1966 roku istniał Szkolny Klub Krajoznawczo – Turystyczny „Obdarte żółwie", którego członkowie wyruszali na liczne rajdy, biwaki, obozy wędrowne. W czasie wakacji organizowano kolonie letnie nad morzem i w górach. Wielu wychowanków zasilało szeregi Związku Harcerstwa Polskiego w drużynie „Nieprzetartego szlaku". W roku szkolnym 1971/72 zmienił się profil zakładu z resocjalizacyjnego na resocjalizacyjno - rewalidacyjny. W miejsce wychowanków o normalnym rozwoju umysłowym do placówki kierowani byli wychowankowie niedostosowani społecznie i jednocześnie upośledzeni umysłowo w stopniu lekkim. Utworzono Szkołę Podstawową Specjalną Kierunki przyuczenia zawodowego nie uległy zmianie, a program został dostosowany do możliwości dzieci upośledzonych umysłowo.
25 października 1976 roku decyzją władz politycznych i administracyjnych nowopowstałego województwa legnickiego, Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy został przeniesiony do miejscowości Jawor. Nowy obiekt przeznaczony na placówkę do roku 1975 zajmowany był przez władze administracyjne byłego powiatu (Prezydium Powiatowej Rady Narodowej). Biorąc pod uwagę wielkość nowego obiektu limit wychowanków został zmniejszony ze 130 do 102. W nowym miejscu chłopcy rozpoczęli przyuczenie do zawodu i szkolenie zawodowe w następujących kierunkach: mechanik maszyn rolniczych w Zakładach Kuzienniczych i Maszyn Rolniczych oraz aparatowy w przemyśle chemicznym w Zakładach Chemii Gospodarczej „Pollena" w Jaworze. Kolejna reorganizacja miała miejsce w 1981 roku gdy 24 sierpnia 1981 roku Minister Oświaty i Wychowania wydał Zarządzenie w sprawie organizacji i zasad działania Państwowych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, na mocy którego zmieniono i ujednolicono nazwy zakładów wychowawczych dla młodzieży niedostosowanej społecznie w całym kraju. Powyższym Zarządzeniem wprowadzono również nowy statut Ośrodka, w myśl którego placówka przeznaczona była dla 84 wychowanków niedostosowanych społecznie i upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, w której funkcjonowała Specjalna Szkoła Podstawowa nr 6 oraz organizowane było przyuczenie do zawodu ślusarskiego w oparciu o własną bazę.
W roku 1988 PMOW w Jaworze jako placówka o charakterze resocjalizacyjno – rewalidacyjnym dysponował internatem z 7 grupami wychowawczymi, szkołą podstawową specjalną z 5 klasami w tym 2 przysposabiające do zawodu oraz zasadniczą szkołą zawodo wą specjalną z 2 klasami przygotowującymi do zawodu ślusarza. Do Ośrodka przybywali chłopcy z różnych stron Polski, kierowani przez Centralny Ośrodek Kierujący w Warszawie. Według § 9 ust. 1 zarządzenia MOiW z dnia 24.08.1981 roku do Ośrodka kierowana była młodzież w wieku od 13 do 17 lat, a w wyjątkowych przypadkach – dzieci w wieku 10-12 lat. Na początku lat dziewięćdziesiątych nastąpiły zmiany w systemie kierowania wychowanków. Chłopcy nie byli już kierowani centralnie z Warszawy, lecz utworzono 4 ośrodki kierowania, które znajdowały się przy Państwowych Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych w Antoniewie, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. W tym czasie istniała tzw. rejonizacja, polegała ona na tym, że dany ośrodek kierował w pierwszej kolejności chłopców pochodzących z tego rejonu Polski, w którym znajdował się ośrodek, np.: ośrodek we Wrocławiu kierował dzieci z południowo – zachodniej Polski do PMOW znajdujących się w tej części kraju.
Zachodząca wówczas reformacja ustroju politycznego w Polsce spowodowała, że ponownie uległa zmianie nazwa placówki. W roku 1996 Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy stał się Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Jaworze. 1 stycznia 1999 roku wraz z nowym podziałem administracyjnym Polski i powstaniem nowych powiatów, rozpoczęły swoją działalność Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie. Jednostki te przejęły zadania ośrodków kierowania i od tej pory one kierowały chłopców do Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych. Funkcji tej nie pełniły jednak długo, gdyż w styczniu 2004 roku ponownie utworzono Centralny Ośrodek Kierowania w Warszawie, który kieruje chłopców do chwili obecnej. We wrześniu 1999 roku wprowadzono gimnazja. W naszej placówce funkcjonuje Gimnazjum nr 5 dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim.