rozmiar czcionki: A | A | A

Wiecha nad nowym budynkiem Politechniki

04.03.2011 14:06

To będzie jedno z najbardziej nowoczesnych laboratoriów w Europie. Przy ul. Długiej we Wrocławiu powstaje Centrum Edukacyjno-Technologiczne „Technopolis” Politechniki Wrocławskiej. W piątek na budowanym centrum zawisła wiecha, co oznacza, że gotowa jest już konstrukcja budynku.

W tradycyjnej uroczystości zawieszenia wiechy wziął udział wicemarszałek Marek Łapiński. - Dolny Śląsk od wielu lat stawia na innowacyjną gospodarkę i rozwój nauki. Jestem przekonany, że wrocławskie Technopolis stanie się ważnym punktem na mapie naukowej nie tylko Polski, ale też całej Europy. To wspaniały projekt, który zapewni badaczom doskonałe warunki pracy. Kto wie, jakich odkryć dokonają oni w tych nowoczesnych laboratoriach i jakie talenty naukowe się w nich rozwiną - mówi wicemarszałek.

Teraz czas na przygotowanie wnętrza budynku i za około rok nowoczesny budynek zostanie oddany na potrzeby badaczy i studentów. To jeden z dwóch obiektów, które wejdą w skład Technopolis Politechniki Wrocławskiej. Drugi powstaje przy ul. Janiszewskiego we Wrocławiu, w pobliżu uczelnianego kampusu.

W centrum znajdą się sale wykładowe wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, laboratoria i tzw. clean room, pozwalające m.in. prowadzić badania w dziedzinie nanotechnologii, a także komora akustyczna. To wszystko sprawia, że wrocławskie Technopolis będzie unikatową, i to nie tylko w ogólnopolskiej skali, placówką badawczą.

Budowa Centrum Edukacyjno-Technologicznego „Technopolis” we Wrocławiu to projekt wart ok. 80 mln zł. Ponad 67 mln zł podchodzi z dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach programu Infrastruktura i Środowisko), przyznanej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Pozostałą kwotę Politechnika zdobyła z budżetu państwa.