rozmiar czcionki: A | A | A

V miejsce Szymona Sajnoka, ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy, w wyścigu Paris-Roubaix!

15.04.2015 09:21

W niedzielę 12.04.2015 reprezentacja Polski Juniorów, w składzie której znalazło się trzech uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, prowadzonej przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego - Alan Banaszek, Szymon Sajnok i Damian Sławek wystartowało w wyścigu Paris-Roubaix. Doskonały rezultat naszych podopiecznych w tym trudnym wyścigu może być powodem do dumy i zadowolenia.

Legendarne "Piekło Północy" od 113 lat ekscytuje nie tylko fanów kolarstwa, to pierwszy wyścig z cyklu Pucharu Narodów w kategorii Junior. „Piekło północy", „Niedziela w piekle", „Król klasyków" – Paris-Roubaix lubi metafory... Pełno w nich barwnych odniesień historycznych - zawodników nazywa się „gladiatorami” a organizatorów… „mordercami”!

Na starcie stanęło 17 narodowych reprezentacji, by na dystansie 111 km, w tym 16 odcinków brukowych o łącznej długości 28,9 km, walczyć o podium. Wyścig Paris-Roubaix to jeden z najtrudniejszych jednodniowych wyścigów kolarskich na świecie, porównywany do Dakaru, już samo go ukończenie jest już olbrzymim sukcesem!

Piąte miejsce Szymona Sojka, to największe osiągnięcie naszych rodaków w historii! Pechowo, bo z defektem, na 31 pozycji dojechał Alan Banaszek oraz nieco później Damian Sławek. Wcześniej, w 1990 roku, na 14 pozycji w kategorii seniorów historyczny wyścig ukończył Joachim Halupczok, triumfator Mistrzostw Świata z 1989 r. w Chambery. Piąte miejsce naszego ucznia jest więc wyjątkowe! Szymon Sajnok jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników LO SMS w Świdnicy, być może rośnie nam następca Rafała Majki czy Michała Kwiatkowskiego.

Takich następców będzie na pewno więcej. Ostatni weekend pokazał, że talentów w świdnickiej szkole nie brakuje. W Memoriale Dyrektora Zdzisława Szepke wygrał Mikołaj Sójka, a drugie miejsce zajął Adrian Kaiser. W niedzielnym XXVIII Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim "Ślężański Mnich", otwierającym sezon kolarski w Polsce, drugie miejsce zajął Dawid Gieracki. Przed uczniami kolejne zmagania - sezon kolarski rozpoczęty!