rozmiar czcionki: A | A | A

Uroczystość nadania imienia połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej

16.10.2015 08:36

12 października 2015 r., z inicjatywy Pana dr Tadeusza Samborskiego – Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w Centrum Kultury "Muza" w Lubinie odbyła się uroczystość nadania imienia Władysława Stanisława Reymonta Technikum, wchodzącemu w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie. Uroczystość połączona była z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.

zdjęcia ZSP Lubin

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego reprezentowały osoby: dr Tadeusz Samborski - Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Wanda Gołębiowska - Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, Jerzy Więcławski - Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki oraz Zastępca Dyrektora - Małgorzata Medyk.

            Podczas uroczystości została odsłonięta tablica pamiątkowa oraz wręczony został sztandar Technikum. Uroczystą akademię poprzedziła msza św. w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie pod przewodnictwem J.E. Ks. Biskupa Marka Mendyka, podczas której został poświęcony sztandar Szkoły.

            Tadeusz Samborski, w swoim wystąpieniu, podkreślił wagę wyboru Władysława Stanisława Reymonta na patrona Szkoły – Dołączyliście dziś do wyjątkowego grona kilkudziesięciu szkół na Dolnym Śląsku, noszących miano pisarza, który przywrócił niepodległej Polsce należną jej pozycję także w świecie literatury. Gratulował podjętej decyzji i wręczył Pani dyrektor Ewie Zarzyckiej egzemplarz „Chłopów” pochodzący z jubileuszowej, limitowanej edycji. Podobne gratulacje uczniowie i nauczyciele przyjęli także od Pana Ireneusza Pasisa, doradcy starosty lubińskiego i Pani Elżbiety Knychalskiej, kierownika Oddziału Kuratorium Oświaty w Legnicy.

            Gościem honorowym uroczystości była Pani Emilia Krakowska – aktorka, której jedną z największych filmowych kreacji była rola Jagny Boryny w ekranizacji „Chłopów”. Aktorka gorąco zachęcała młodzież do rozwijania swoich pasji, poszukiwania i budowania więzi z innymi ludźmi oraz do otwartości na nowe wrażenia i doświadczenia. Swój monolog aktorka zakończyła brawurową deklamacją poezji Juliana Tuwima. Na uroczystość zaproszona została także aktorka Pani Aurelia Sobczak, która odczytała fragment „Chłopów”.

Scenę wesela, jedną z najbardziej wyrazistych w całej powieści, w efektowny sposób przedstawili też sami uczniowie. Część artystyczną uświetniły zespoły tańca ludowego oraz pieśni i tańca "Gwarkowie", a także uczniowie szkoły muzycznej "ZG-Muzyk" z Lubina.

            W drugiej części uroczystości z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej Pan Tadeusz Samborski wyraził uznanie, gratulacje i podziękowania wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty, za dotychczasową pracę, pasję, oddanie i rzetelne wykonywanie powierzonych zadań. Wręczone zostały nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla nauczycieli za ich wybitną pracę i stwarzanie warunków, które sprzyjają właściwej jakości kształcenia i wychowania młodzieży.