rozmiar czcionki: A | A | A

Święto Uniwersytetu Przyrodniczego

14.11.2011 16:52

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu świętuje w tym roku jubileusz 60-lecia. W 2011 roku przypada też 155. i 130. rocznica utworzenia jego poprzedniczek - Wyższej Szkoły Rolniczej w Dublanach i Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. W obchodach w Auli Jana Pawła II uczestniczył członek zarządu województwa Jerzy Tutaj.

Z okazji święta Uniwersytetu Przyrodniczego odbyły się konferencje, seminaria naukowe i spotkania okolicznościowe. Tytuł doktora honoris causa otrzymał prof. Wojciech Witkiewicz. Wybitny uczony, światowej sławy chirurg, angiolog i transplantolog, znakomity menedżer kierujący wielkimi projektami i dużymi zespołami ludzi, twórca unikatowego w skali kraju robota da Vinci, wybitny lekarz o wielkim sercu - tak o doktorze honorowym mówił w swoim wystąpieniu rektor uczelni, prof. Roman Kołacz.

Jubileusz uczelni był także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i uczelnianych m.in. medalu „Za zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”, a także nagród rektora oraz dokumentów patentowych. Przyznano również nagrodę specjalną za najwyższą liczbę punktów uzyskanych w roku ubiegłym za publikacje z listy czasopism wyróżnionych przez Journal Citations Reports. Otrzymał ją prof. Maciej Ugorski z Katedry Biochemii, Farmakologii i Toksykologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Druga część uroczystości przeniosła się do holu gmachu głównego uczelni, gdzie odbyła się ceremonia odsłonięcia kolejnego wpisu na tablicy poświęconej doktorom honoris causa UP. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą pomordowanych przez hitlerowców polskich profesorów uczelni we Lwowie. Przy skwerze Profesora Idaszewskiego od 1964 roku stoi znany mieszkańcom Wrocławia pomnik z napisem „Nasz los przestrogą” - powiedział prof. Roman Kołacz, wspominając też o innych miejscach upamiętniających martyrologię profesorów lwowskich, zwłaszcza pomnik na Wzgórzach Wuleckich, który odsłonięto 3 lipca tego roku.