rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydenci Polski i Niemiec w 200-lecie UWr.

15.11.2011 16:00

Do stolicy Dolnego Śląska przyjechali prezydenci Polski i Niemiec, aby wziąć udział święcie Uniwersytetu Wrocławskiego. W tym roku święto ma wyjątkowy charakter w związku z 200. rocznicą powołania we Wrocławiu pierwszego w historii miasta państwowego uniwersytetu. Aule Leopoldyńską zapełnili dyplomaci, przedstawiciele rządów, parlamentarzystów, władz miasta i województwa oraz reprezentacji instytucji naukowych. W jubileuszowych obchodach uczestniczył marszałek dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Piotr Molecki, www.prezydent.pl

Wizytę we Wrocławiu prezydent Polski Bronisław Komorowski i prezydent Niemiec Christian Wulff rozpoczęli od złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich. Pomnik stojący w obrębie kompleksu Politechniki Wrocławskiej upamiętnia lwowskich uczonych, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców 4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich.

Po oddaniu hołdu, prezydenci obu krajów, wzięli udział w uroczystościach jubileuszowych w Auli Leopoldyńskiej. Podczas wystąpień okolicznościowych mówili o duchowej jedności Europy i współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji i nauki. Wg prezydenta Bronisława Komorowskiego, obecność we Wrocławiu prezydenta Niemiec i zapowiadana obecność prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to dowód, że "chcemy i potrafimy kontynuować uniwersyteckie dzieło, na które złożył się dorobek wielu lat historii społeczności uniwersyteckiej Wrocławia i wielu narodów, które przez wieki ją współtworzyły". Dodał też, że ogromne uznanie budzi fakt, iż Uniwersytet Wrocławski pragnie kontynuować wielokulturową tradycję w jednoczącej się Europie.

W trakcie uroczystości zostały nadane dwa tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Wyróżnieni to niemiecki historyk prof. Norbert Conrads oraz prawnik prof. Leszek Kubicki. Wręczone zostały również statuetki Księżnej Jadwigi Śląskiej. Odbierały je Olga Krzyżanowska, lekarka, działaczka społeczna i polityk, członkini rady Fundacji Batorego oraz prezes Stowarzyszenia Pamięci Narodowej, a także Wolfgang Thierse, polityk SPD, wiceprzewodniczący Bundestagu (w latach 1998-2005 przewodniczący). Nagroda Księżnej Jadwigi Śląskiej przyznawana jest m.in. za wkład w pojednanie polsko-niemieckie. Na tym nie koniec wyróżnień. Złote Medale UWr. otrzymali: znawczyni filozofii starożytnej prof. Janina Gajda-Krynicka i politolog prof. Marian Wolański oraz historyk i socjolog Lothar Kopp, który kieruje pracami berlińskiego oddziału Federalnej Centrali Kształcenia Politycznego i współpracuje z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr. Kopp był też organizatorem pomocy dla Polski w stanie wojennym. Uhonorowany został również fizyk prof. Konstantin Tokhadze z Uniwersytetu w St. Petersburgu, szef Katedry Spektroskopii Molekularnej na Wydziale Fizyki, od ponad 30 lat prowadzący badania z naszymi chemikami. Ponadto podczas jubileuszu 200-lecia UWr. poznaliśmy książkę, która ukaże się w prestiżowej Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego. Będzie to praca Adama Sulikowskiego „Konstytucjonalizm a nowoczesność. Dyskurs konstytucyjny wobec tryumfu i kryzysu moderny”.

Uroczystości uświetnił koncert jubileuszowy. Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" wraz z muzykami z orkiestr Uniwersytetu im. Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze oraz wrocławskiej Akademii Muzycznej wykonali fragmenty Mszy koronacyjnej C-dur Mozarta i Uwerturę akademicką e-moll Brahmsa.

W ramach obchodów jubileuszu 200-lecia UWr. odbywa się również międzynarodowe, dwudniowe, kolokwium pt. "Między wiedzą a władzą. Uniwersytet wobec przekształceń państwa". Więcej: www.uni.wroc.pl

W uroczystościach na Uniwersytecie nie wziął udziału również zaproszony do Wrocławia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, którego przylot do stolicy Dolnego Śląska opóźniła mgła na wrocławskim lotnisku. Janukowycz przybył dopiero popołudniu i złożył kwiaty pod pomnikiem profesorów lwowskich. Około godziny 16.00 w Ratuszu odbyły się rozmowy trójstronne z udziałem prezydentów  Polski, Niemiec i Ukrainy.

W oczekiwaniu na ukraińskiego prezydenta, Bronisław Komorowski zwiedzał Wrocław, m.in. synagogę Pod Białym Bocianem, a Christian Wulff spotkał się z przedstawicielami wrocławskiej mniejszości niemieckiej.

****
Jubileusz 200-lecia Uniwersytetu we Wrocławiu związany jest z rozkazem gabinetowym króla Fryderyka Wilhelma III z dnia 3 sierpnia 1811 r., na mocy którego połączono Akademię Leopoldyńską, składającą się z dwóch wydziałów: teologii katolickiej i filozofii, z założonym w 1506 r. Uniwersytetem we Frankfurcie nad Odrą, zwanym Viadriną. Nowa uczelnia miała pięć wydziałów. Największym był wydział filozofii, który obejmował zarówno nauki humanistyczne, jak i przyrodnicze. Wydarzenie z 1811 r. uważa się za moment utworzenia pruskiego uniwersytetu państwowego. Ta data, obok roku 1702, kiedy to z inicjatywy zakonu jezuitów powołana została Akademia Leopoldyńska, oraz roku 1945, kiedy uczelnia wznowiła działalność po wojnie, jest jedną z przełomowych w historii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Piotr Molecki, www.prezydent.pl
Piotr Molecki, www.prezydent.pl
Piotr Molecki, www.prezydent.pl