IV ogólnopolski konkurs językowy „Słowo daję” rozstrzygnięty
16.03.2010 09:32
Rośnie liczba uczestników, a także poziom ogólnopolskiego konkursu językowego „Słowo daję”.
W IV jego edycji do zawodów szkolnych – także we Lwowie i Wilnie - zgłosiło się ponad 10 000 uczniów. Do wielkiego finału we Wrocławiu zakwalifikowało się 45 osób, które w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich pisały test badający wiedzę o języku i kulturę słowa oraz prezentowały przed publicznością opowiadanie na wylosowany temat.
Jury pod przewodnictwem prof. Jana Miodka przyznało I nagrodę Zuzannie Lewandowskiej ze Szkoły Podstawowej Ekola we Wrocławiu,nauczycielka prowadząca: Hanna Ganzel; II nagrodę – Weronice Tracz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu, nauczycielka: Regina Zając; III nagrodę – Marcie Chudziak ze Średniej Szkoły nr 10 we Lwowie, nauczycielka: Maria Iwanowa.
Wyróżnienia:
1. Łukasz Zieliński ze Szkoły Podstawowej im. Szarych szeregów w Czyżewie, nauczycielka: Katarzyna Warmijak; 2. Michalina Świderska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Inowrocławiu, nauczycielka: Danuta Chwastek; 3. Roksana Bochenek z Zespołu Szkół w Jemielnie (Góra), nauczycielka: Zdzisława Baranowska; 4. Jagoda Hofman ze Szkoły Podstawowej w Drobninie (Poznań), nauczycielka: A. Lubińska-Hofman; 5. Dorota Czernigowska ze Średniej Szkoły w Awiżeniach (Wilno), nauczycielka: Lilia Wojciechowska.
Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy i nagrody pocieszenia.
Konkursowi towarzyszą działania edukacyjne, które Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny i Kolegium Nauczycielskie we Wrocławiu (organizatorzy przedsięwzięcia) adresują zarówno do uczniów, jak i nauczycieli oraz doradców metodycznych w całym kraju. Oprócz spotkań z prof. J. Miodkiem i uczestnictwem jego w wykładach, wszyscy zwiedzali Panoramę Racławicką i brali udział w warsztatach prowadzonych m. in. przez Michała Malinowskiego, założyciela i dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie, z udziałem Pascala Gueran w ramach międzynarodowego Festiwalu Bajek, Baśni i Opowieści.
Nauczyciele wysłuchali wykładu dr Luizy Rzymowskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego o sztuce przemawiania, a młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych.
Konkurs zamknęło nagradzone przedstawienie Hamlet zespołu teatralnego Parnas z Prywatnego Gimnazjum Językowego we Wrocławiu – pod kierunkiem Doroty Szemro-Aleksandrowicz.
Pomysłodawcy konkursu: Elżbieta Kielman, Jerzy Tarnacki (Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny).
Organizatorzy w 39 ośrodkach metodycznych w kraju, Wilnie i we Lwowie: doradcy metodyczni.
Konsultanci: prof. Jan. Miodek, dr Tadeusz Patrzałek, mgr Jerzy Tarnacki.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny, Kolegium Nauczycielskie im. G. Piramowicza we Wrocławiu.
Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wydawnictwo Nowa Era (główny sponsor), Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, arcybiskup metropolita wrocławski Marian Gołębiewski, Dom Jana Pawła II.
Patronat honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty.
Szczegóły: www.konkursslowodaje.pl