rozmiar czcionki: A | A | A

II edycja ogólnopolskiego XIII Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc”.

28.05.2015 10:57

Dnia 25 maja 2015 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie- Słupiec odbyła się II ogólnopolska edycja XIII Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc”. W turnieju uczestniczyła młodzież szkolna ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.

Fot. ZSP w Świdnicy

Misją przedsięwzięcia jest idea ratowania życia. Inicjatywa wspierana od lat przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ze Świdnicy – placówkę prowadzoną przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego – gromadzi coraz większą liczbę młodych ludzi, chcących zmierzyć się z zakresu wiedzy i umiejętności, od których może kiedyś zależeć życie innych.  


W Turnieju  wzięły udział czteroosobowe drużyny, składające się z uczniów danych szkół. Rywalizowały w dwóch kategoriach – wśród gimnazjalistów najlepsze było Gimnazjum z Marcinowic, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła szkoła prowadzona  przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego – Zespół Szkół Agrotechnicznych z Bożkowa, którą reprezentowali uczniowie pierwszych klas technikum.


W pierwszej części młodzież rozwiązywała test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień z pierwszej pomocy a  w drugiej  zmierzyła się z praktycznymi zadaniami, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniu akcji serca i oddychania).  W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną zorganizowano pokaz ratowniczy z udziałem straży pożarnej i zespołu karetki pogotowia ze Świdnicy.


Zwycięzcy konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe oraz możliwość wyjazdu do Brukseli czy na wakacyjny obóz.  


Panel dyskusyjny oraz liczne rozmowy w trakcie całego turnieju uświadomiły potrzeby promocji zdrowia i szerzenia idei niesienia pomocy ponad wszystko.

Fot. ZSP w Świdnicy
Fot. ZSP w Świdnicy
Fot. ZSP w Świdnicy