rozmiar czcionki: A | A | A

Gruzja 2022

09.09.2022 13:35

W dniach 27 sierpnia - 3 września 2022 laureaci czwartej edycji konkursu „Gruzja – fascynująca podróż” przebywali w Gruzji na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Kultury i Sportu Autonomicznej Republiki Adżari.

Ewa Kowalczyk i Joanna Kaczmarska

Edukacyjno-kulturalny program pobytu był bardzo bogaty. Uczniowie poznawali historyczne miejsca w Batumi oraz atrakcje przyrodnicze w jego okolicach, między innymi Uniwersytet w Batumi, Akademię Morską w Batumi, twierdzę Petra, Park Narodowy Mtiralai Ogród Botaniczny, a także słynne delfinarium. W programie znalazło się także oficjalne spotkanie z Minister Edukacji, Kultury i
w Radzie Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii. Najważniejszym wydarzeniem było jednak poznanie gruzińskich laureatów konkursu wiedzy o Polsce, którzy już 10 września 2022 r. przyjadą na Dolny Śląsk. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie zaowocują w przyszłości i przyczynią się do zacieśniania współpracy między Dolnym Śląskiem a Autonomiczną Republiką Adżarii.

Ostatnie dwa dni młodzież spędziła zwiedzając Kutaisi i jego okolice – wąwóz Okatse, jaskinię Prometeusza oraz słynną świątynię Bagrati. Nie zabrakło także akcentu polskiego. Kutaisi to miejsce narodzin Władysława Raczkiewicza, Prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1939-1947.

Najbardziej kontrowersyjna rzeźba w Batumi, opowiada o wiecznej miłości i zrozumieniu między narodami. Jej nazwa pochodzi od powieści „Ali i Nino” napisanej przez azerskiego autora piszącego pod pseudonimem Kurban Said. Opowiada ona historię miłości młodego azera - muzulmanina oraz gruzińskiej księżniczki chrześcijanki która miała miejsce w czasach I Wojny Światowej. Posągi o wysokości 8m są dziełem rzeźbiarza Tamara Kvesitadze. Obie figury poruszają się i zmieniają swoją pozycję co 10 minut, niestety nigdy nie zbliżają się do siebie. Nocą rzeźby są oświetlone zmieniającym się światłem, co czyni je magnetycznie pięknymi.

Ewa Kowalczyk i Joanna Kaczmarska
Ewa Kowalczyk i Joanna Kaczmarska