rozmiar czcionki: A | A | A

Wyróżnienie dla Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei

15.11.2010 12:25

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu otrzymała wyróżnienie w czwartej edycji konkursu „Lider Transportu Szynowego 2010”. DSDiK nagrodzono w kategorii "Infrastruktura".

Nagrodę podczas konferencji pt. „Otwarty Rynek Kolejowy w Polsce – Nowoczesny tabor szynowy szansą rozwoju kolei” odebrał Dyrektor DSDiK, Roman Głowaczewski.

Wyróżnienie zostało przyznane za rewitalizację i ponowne włączenie do ruchu linii kolejowej nr 311 na odcinku Szklarska Poręba Górna – Jakuszyce – Granica Państwa. Dzięki temu, po 65 latach przerwy wznowiono kursowanie pociągów na tym przejściu granicznym pomiędzy Republiką Czeską a Rzeczpospolitą Polską.

Linia nr 311 na odcinku Szklarska Poręba Górna – Jakuszyce – Granica Państwa została przejęta na własność przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego w 2008 r. i przekazana w trwały zarząd Dolnośląskiej Służbie Dróg i Kolei we Wrocławiu. DSDiK, korzystając z programu Operacyjnego Europejskiej Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013 gruntownie wyremontowała ten odcinek. Wymieniono tam m.in. szyny i podkłady, naprawiono też trzy mosty, którym przywrócono pierwotny wygląd i parametry techniczne. Modernizację przeszły też przejazdy i perony w Szklarskiej Porębie Hucie i Szklarskiej Porębie Jakuszycach.

Przystanki osobowe wyposażono w infrastrukturę do obsługi pasażerów. Linię o górskim charakterze przebiegu przygotowano do prowadzenia ruchu z prędkością 50 km/h. Łącznie wyremontowano po stronie polskiej 13,3 km linii. Linię przystosowano do prowadzenia ruchu przez nowoczesny tabor kolejowy. Obecnie podróżnych wożą tam należące do województwa autobusy szynowe.