rozmiar czcionki: A | A | A

W Brzegu Dolnym powstanie most na Odrze

07.10.2011 11:57

Za 138 mln zł w ciągu dwóch lat w Brzegu Dolnym powstanie jeden z najdłuższych mostów w Polsce. Przeprawa na Odrze będzie miała długość 565 metrów i znacząco skróci podróż mieszkańców gminy Brzeg Dolny do Wrocławia. Środki na budowę mostu oraz prawie 7 kilometrów dróg dojazdowych w połowie pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Dziś, 7 października br., podpisano umowę na budowę mostu. Dokument parafowali Roman Głowaczewski, dyrektor Dolnośląskiej Dyrekcji Dróg i Kolei oraz Bogdan Rytwiński, dyrektor wrocławskiego oddziału firmy Skanska, która zwyciężyła w przetargu. W uroczystości przy przeprawie promowej w Brzegu Dolnym wzięli udział marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, wojewoda Aleksander Marek Skorupa i burmistrz Brzegu Dolnego Stanisław Jastrzębski.

Most kiedy powstanie, będzie miał tylko 47 m mniej od mostu Rędzińskiego będącego częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Nad betonową inwestycją górować będzie przęsło o rozpiętości 120 metrów. Na całej długości powstaną chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie oraz ekrany akustyczne. Koszt samej przeprawy wynosi 56 mln zł. Resztę pieniędzy pochłonie budowa mostu na rzece Jeziorce (8,5 mln zł) oraz budowa dróg dojazdowych. Po stronie Miękini powstaną ponad trzy kilometry nowej drogi wojewódzkiej. Od Brzegu Dolnego wykonawca odda do użytku trzy kilometry drogi o podobnych parametrach - od mostu do drogi wojewódzkiej nr 341 relacji Brzeg Dolny - Lubiąż. Drogi dojazdowe oraz sam most mają być ukończone do końca 2013 roku, a prace ruszą w ciągu dwóch tygodni.

Most w Brzegu Dolnym to część trasy, która połączy Żmigród, Brzeg Dolny oraz okolice Środy Śląskiej z autostradą A4. Dzięki przeprawie i drogom dojazdowym mieszkańcy Brzegu Dolnego i okolic do Wrocławia dojadą przez Gminę Miękinia, co zdecydowanie skróci im trasę. Eksperci wyliczyli, że obecna, jedyna droga z Brzegu Dolnego i Wołowa do Wrocławia jest jedną z najbardziej eksploatowanych tras w naszym województwie. Codziennie porusza się nią ponad 14 tys. samochodów, w związku z czym jest wciąż zakorkowana. Po wybudowaniu mostu ruch na tej trasie spadnie o ok. 4 tys. aut, co ułatwi życie mieszkańcom Obornik Śląskich i okolic. Na budowie mostu wraz z drogami dojazdowymi skorzystają również ci, którzy we Wrocławiu pracują, a mieszkają np. w Wilkszynie czy innych miejscowościach gmin Miękinia czy Wisznia Mała. Czas dojazdu do pracy i z powrotem znacznie się wówczas skróci.

Projekt w połowie jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 i Budżetu Województwa Dolnośląskiego.