rozmiar czcionki: A | A | A

Prezydent RP na Dolnym Śląsku

11.05.2011 19:56

Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę? To temat sesji plenarnej, który zainaugurował drugi dzień Ogólnopolskiego Konwentu Regionów w Świdnicy. Obrady w Teatrze Miejskim prowadzili prof. Jerzy Regulski i prof. Michał Kulesza, czyli twórcy reformy samorządowej, a także prezydenci polskich miast. Gościem specjalnym był Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Most na Rędzinie

Prezydent RP na Kongresie przebywał do południa. Następnie spotkał się z członkami Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Najlepszym lokalnym przedsiębiorcom wręczył statuetki będące wyróżnieniem za prowadzoną przez nich działalność. Po południu prezydent Komorowski zwiedził powstające Muzeum ‘Pana Tadeusza’ w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu. Oprócz rękopisu poematu Adama Mickiewicza obejrzał pamiątki z gabinetu Jana Nowaka-Jeziorańskiego i wystawę Polskie Państwo Podziemne.
Następnie przyjrzał się budowie Mostu na Rędzinie realizowanego w ramach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce oraz jedna z największych w Europie i na świecie. Jesteśmy na moście, który jest symbolem, że na Dolnym Śląsku udają się duże inwestycje rządowe i samorządowe, dlatego nam Dolnoślązakom warto pomagać - mówił marszałek Rafał Jurkowlaniec. I dodał: Mamy jeszcze dwa wielkie marzenia. Chcielibyśmy doczekać się dróg S3 i S5, które dadzą nam komunikacyjne połączenie na osi północ-południe. Marszałek zaznaczył, że wówczas wraz z samorządowcami zadba o całą infrastrukturę przyległą, czyli drogi wojewódzkie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a także drogi powiatowe i gminne, tak żeby Dolny Śląsk był regionem skomunikowanym na miarę Europy.

Prezydent zapewnił, że będzie się starał pomóc w zakresie nowych planów i realizacji związanych z unowocześnieniem połączeń drogowych, bo skala i suma tych wszystkich przedsięwzięć składa się na postęp w zakresie modernizacji kraju. Ponadto dodał, że jest to dla niego także ważne, gdyż trasa wiedzie do Poznania, jego miasta rodzinnego.

Podczas wizyty na Dolnym Śląsku Prezydent RP spotkał się również z tegorocznymi maturzystami Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich. W spotkaniu towarzyszył mu wicemarszałek Marek Łapiński. Uczniowie pytali głowę państwa przede wszystkim o wspomnienia z egzaminu maturalnego. Pytany natomiast o to, co chciał robić, gdy miał 18 lat, prezydent wyznał, że chciał zostać leśnikiem, ponieważ była to jego pasja odziedziczona po dziadku, leśniczym z Kresów. Na zakończenie Bronisław Komorowski wręczył listy gratulacyjne dziesięciu najlepszym maturzystom z powiatu trzebnickiego.

Przebywając w Obornikach Prezydent RP odwiedził także dom, w którym kiedyś mieszkał. Otóż właśnie w tym mieście urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa.

Most na Rędzinie
Most na Rędzinie
Most na Rędzinie
Most na Rędzinie
Most na Rędzinie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie
Oborniki Śląskie