rozmiar czcionki: A | A | A

Park&Ride w Ścinawie

12.04.2019 12:42

Nowoczesny parking w kształcie statku z wyznaczonymi 122 miejscami, stacją wypożyczania rowerów, przystankiem komunikacji zbiorowej, a także toaletami publicznymi i natryskiem – tak wygląda otwarty dziś parking Park&Ride w Ścinawie. W otwarciu inwestycji uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Dodatkowo w okolicy inwestycji zainstalowano punkt informacyjny, nowe energooszczędne oświetlenie, ławeczki oraz nowe nasadzenia zieleni. Inwestycja warta w sumie ponad 9 milionów złotych otrzymała warte 6,5 miliona złotych dofinansowanie z funduszy unijnych.


- Niezwykle ważne jest kompleksowe spojrzenie na temat ochrony powietrza i walki z niską emisją. Dlatego właśnie takie inwestycje jak budowa ścieżek rowerowych, zakup autobusów i budowa centrów przesiadkowych muszą być prowadzone równolegle i wzajemnie się uzupełniać – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


W Regionalnym Programie Operacyjnym na walkę z tzw. niską emisją jest niemal 406 mln. euro. Wsparcie udzielane jest przede wszystkim w formie dotacji, w mniejszym zakresie w formie pożyczek. Pieniądze te mają pomóc w zwalczaniu zanieczyszczeń powietrza pochodzących z dwóch głównych źródeł: emisji kominowej i transportowej.


Na ten drugi cel przeznaczono prawie 130 mln. euro. Dzięki temu wspierane są projekty związane z modernizacją taboru do obsługi transportu publicznego, czyli zakup ekologicznych autobusów, a także budowa obiektów Park&Ride, Bike&Ride, centrów przesiadkowych, dróg dla rowerów czy instalację inteligentnych systemów transportowych.