rozmiar czcionki: A | A | A

Otwarcie obwodnicy Maciejowej

26.04.2019 11:50

Obwodnica Maciejowej to nie tylko obejście tej niewielkiej dolnośląskiej miejscowości, ale również fragment obwodnicy pobliskiej Jeleniej Góry. W otwarciu nowej trasy uczestniczyli m.in. marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Łużniak – prezydent Jeleniej Góry.

Obwodnica Maciejowej to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych prowadzonych w ostatnich latach w okolicach Jeleniej Góry. Projekt realizowany przez Miasto Jelenia Góra w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Jego całkowita wartość to ponad 56 milionów złotych, z czego unijne dofinansowanie przekracza 42 miliony złotych. Obwodnica przebiega od ul. Wrocławskiej przy węźle Grabarów, terenami w kierunku południowym równolegle do ul. Wrocławskiej z wylotem do ul. Wrocławskiej na granicy miasta z Gminą Janowice Wielkie.


Nowa droga o długości ponad 5 kilometrów pozwoli na jazdę z maksymalną prędkością 70 kilometrów na godzinę. Szerokość jezdni wyniesie łącznie 7 metrów (2 razy po 3,5 metra), z dodatkowym pasem ruchu o szerokości 3,5 metra. W ramach budowy wykonane zostaną dwa ronda, dwa skrzyżowania i kilka dróg technologicznych.


Dzięki nowej drodze znacząco poprawią się warunki komunikacyjne i bezpieczeństwo w tej części regionu. Dodatkowo, dzięki wyprowadzeniu ruchu tranzytowego z centrum, zmniejszy się emisja toksycznych spalin a także emisja hałasu w okolicy.