rozmiar czcionki: A | A | A

Obwodnica Boguszowa-Gorc z rządowym dofinansowaniem

23.12.2021 12:36

Obwodnice trzech dolnośląskich miast zostaną zbudowane z dofinansowaniem pochodzącym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jedną z nich będzie obejście Boguszowa-Gorce, a o szczegółach tej inwestycji poinformował dziś podczas konferencji prasowej wicemarszałek Grzegorza Macko. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz Sylwia Dąbrowska - Burmistrz Boguszowa-Gorc.

- Informacja o przyznaniu przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego wielomilionowej dotacji na obwodnicę Boguszowa to wspaniały prezent pod choinkę dla mieszkańców regionu wałbrzyskiego – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. - Bardzo się cieszę, że nasze starania jako władz województwa odniosły pozytywny skutek. Z całą pewnością nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wsparcie m.in. Ministra Michała Dworczyka, z którym wspólnie zabiegaliśmy o pozyskanie tych środków. Dziękuje również władzom miasta, w tym Pani  burmistrz Sylwii Dąbrowskiej za wzorową współpracę na rzecz regionu – dodaje wicemarszałek.


Nowa trasa będzie liczyła ponad 4 km i będzie realizowana etapami. W połowie przyszłego roku, po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, planowane jest ogłoszenie przetargu, a w kolejnym kroku wyłonienie wykonawcy i podpisanie z nim umowy. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie roku 2022-2023 i potrwają do połowy roku 2026.


Niemal 2,4 miliarda złotych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwoli dofinansować 51 obwodnic w całej Polsce. Na Dolnym Śląsku rząd dofinansuje: budowę obwodnicy Boguszowa-Gorc, Budowę II etapu obwodnicy Bolesławca oraz budowę obwodnicy Obornik Śląskich. Kosztorys obwodnicy Boguszowa opiewa na ponad 66 milionów złotych, z czego ponad 46 milionów złotych pochodzić będzie z rządowego finansowania. Pozostałą część środków zapewni samorząd województwa.


- Ogromnie się cieszę, że zapadła  decyzja o wykonaniu projektu Obwodnicy Boguszowa-Gorc w I etapie. To bardzo wyczekiwana i pożądana przez Mieszkańców oraz samorządów inwestycja, która znacząco wpłynie na komfort naszego życia i rozwój gminy – mówi Sylwia Dąbrowska, Burmistrz Boguszowa-Gorc.


Nowe trasy powstaną w ciągach dróg wojewódzkich, umożliwią odciążenie ruchu drogowego w wielu miejscowościach oraz zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców. Ruch z centrów miast zostanie skierowany na nowo budowane obwodnice. W ramach rządowego programu przyjętego wiosną tego roku w całym kraju w latach 2020-2030 powstanie 100 obwodnic o łącznej długości około 820 km.