rozmiar czcionki: A | A | A

Nowe elektryczne autobusy dla Polkowic

13.09.2019 14:12

Dzięki podpisanej dziś umowie do Polkowic trafi 9 nowych elektrycznych autobusów. Warty niemal 20 milionów złotych projekt pozwoli zadbać o jakość powietrza w zagłębiu miedziowym. Umowę, dzięki której gmina Polkowice unowocześni swój tabor autobusowy podpisali marszałek Cezary Przybylski i Tymoteusz Myrda z zarządu województwa.

W ostatnich latach badania jakości powietrza w gminie Polkowice wskazują niebezpieczny wzrost poziomu zanieczyszczeń. Dzieje się tak z wielu powodów. Na terenie gminy zlokalizowanych jest kilka dużych przedsiębiorstw, takich jak Zakłady Górnicze RUDNA, Zakłady Wzbogacania Rur czy Zakład Hydrotechniczny Żelazny Most. Dodatkowo w granicach gminy przebiega droga krajowa oraz drogi wojewódzkie.


Jednym z pomysłów gminy na zadbanie o jakość powietrza było wprowadzenie darmowej komunikacji zbiorowej i zachęcanie mieszkańców do pozostawienia swoich pojazdów w domu. Wprawdzie liczba mieszkańców korzystających z tej oferty w ostatnich latach systematycznie rośnie, jednak szybki rozwój osiedli na terenie miasta powoduje, że efekty nie są zadowalające.


- To kolejny ważny krok w walce o czyste powietrze w regionie. Dzięki podpisanej dziś umowie do Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach trafi 9 elektrycznych autobusów – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Nowe pojazdy pomogą usprawnić lokalny system transportu publicznego oraz wpłyną na zmniejszenie ruchu pojazdów osobowych w okolicy – wyjaśnia Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.


Nowe pojazdy będą nowoczesne, wygodne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, umożliwiające przewóz rowerów, ale co najważniejsze w pełni elektryczne. Oznacza to, że nie będą emitować do atmosfery żadnych zanieczyszczeń.


Całkowita wartość projektu sięga niemal 20 milionów złotych, a kwota dofinansowania to ponad 14, 3 miliona złotych. Autobusy trafią w Polkowic w roku 2021.