rozmiar czcionki: A | A | A

Nowa droga do Cerekwicy

28.08.2011 23:29

Budowlańcy i ekipy remontowe pracowali pełną parą i udało się. W niedzielę 28 sierpnia kierowcy i piesi z powiatu trzebnickiego mogli skorzystać z odnowionej drogi wojewódzkiej nr 340 łączącej Trzebnicę z Cerekwicą. W uroczystym oddaniu odcinka do użytku wziął udział wicemarszałek Marek Łapiński.

Remont drogi podzielony był na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował remont ponad 3 km odcinka drogi, na którym wykonano frezowanie nawierzchni, wzmocniono krawędzie jezdni i pobocza, wykonano i wzmocniono podbudowę, położono nową nawierzchnię asfaltową, umocniono pobocza frezowiną. Poprawiono również bezpieczeństwo poprzez odnowienie starych i ustawienie nowych barier stalowych w miejscach niebezpiecznych.

Drugi etap obejmował budowę 835 m chodnika wraz z odnową nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 340 w miejscowości Cerekwica. Wykonano tam nową podbudowę i położono nową nawierzchnię asfaltową ze wzmocnieniem podłoża. Przebudowano również kanalizację deszczową. Zamontowano nowe słupy energetycznej linii napowietrznej, a zdemontowano stare - żelbetonowe i drewniane. Wykonano też nowe oznakowanie pionowe i poziome.

Całkowity koszt tego zadania, to blisko 6,5 mln zł z czego remont drogi na odcinku Trzebnica - Cerekwica o  długości 3,090 km kosztował prawie 4 mln zł, a budowa chodnika  wraz z odnową nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 340 kosztowała 2,6 mln. Zgodnie z podpisanym porozumieniem budowa chodnika była współfinansowana przez Samorząd Województwa oraz Gminę Trzebnica. Całkowity koszt zadania po uwzględnieniu kosztów  niezbędnych robót dodatkowych wyniósł 1,54 mln, z czego prawie 1 mln zł to środki z budżetu województwa a 550 tyś zł z Gminy Trzebnica. Środki na odnowę nawierzchni drogi w kwocie ponad 1 mln zł pochodziły  w całości z budżetu województwa.