rozmiar czcionki: A | A | A

Kolejne inwestycje w ekologiczne autobusy miejskie

19.12.2017 12:51

Samorząd województwa przekazał Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu we Wrocławiu ponad 44 mln zł na zakup 50 nowych autobusów. To kolejna inwestycja Zarządu Województwa Dolnośląskiego w nowoczesny i niskoemisyjny tabor, który będzie jeździł po ulicach miast Dolnego Śląska. Do tej pory udało się zainwestować już ponad 121 mln zł.

Nowe wrocławskie autobusy mają być przede wszystkim niskoemisyjne - będą spełniać normę EURO VI i pozwolą znacząco obniżyć emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Na ulice Wrocławia wyjadą w lutym 2019 roku i będą sukcesywnie zastępować obecnie użytkowane pojazdy marki Volvo 7000A, które mają więcej niż piętnaście lat.

- To bardzo ważna inwestycja dla Wrocławia w kontekście walki o czystsze powietrze. Dzięki wymianie taboru zmniejszymy szkodliwą emisję tlenków azotu do atmosfery o prawie 50 proc. – mówił marszałek Cezary Przybylski podczas podpisania umowy z MPK Wrocław, które odbyło się we wtorek 19 grudnia.

Koszt zakupu wszystkich autobusów to ponad 86 mln zł, z czego ponad połowę dofinansowuje samorząd Dolnego Śląska w ramach środków z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

- Decyzja o inwestycji w nowe pojazdy we Wrocławiu jest kolejnym krokiem wspierającym proekologiczne zmiany w naszym regionie. Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie samorząd województwa zdecydował o wsparciu podobnych inwestycji w dziewięciu innych miejscowościach Dolnego Śląska, dzięki czemu zakupionych zostanie 96 nowoczesnych autobusów– dodaje Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.

Nowe pojazdy o łącznej wartości ponad 115 mln zł trafią do Legnicy, Głogowa, Środy Śląskiej, Bolesławca, Strzelina, Świeradowa Zdroju, Jeleniej Góry, Świdnicy i Świebodzic. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel około 77 mln zł.