rozmiar czcionki: A | A | A

Czy jest możliwe sporządzenie, na wniosek strony, kopii akt sprawy i przesłanie ich na wskazany...

Dodano: 13-04-2012

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć, że nie. Zasadą, wynikającą z art. 73 kpa, jest prawo strony do wglądu do akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (również po zakończeniu postępowania).

[więcej]

Czy jest jakaś zasada, reguła lub obowiązujący wzorzec sporządzania uzasadnienia do aktu prawa...

Dodano: 13-04-2012

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć, że nie ma takich zasad ani reguł. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 roku w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. nr 100, poz. 908) zawiera w §12 sformułowanie „zasady sporządzania uzasadnienia projektu ustawy określają odrębne przepisy”.

[więcej]

Czy strona może żądać od organu poświadczenia prawomocności decyzji?

Dodano: 13-04-2012

W odpowiedzi na powyższe pytanie, posłużę się fragmentem z uzasadnienia wyroku WSA w Warszawie IV SAB/Wa 170/08 z dnia 27 stycznia 2009 roku „…Zasadniczą cechą decyzji ostatecznych jest ich względna trwałość jako konsekwencja zasady stabilności decyzji.

[więcej]

Czy organ ma obowiązek zrobienia ksera całości dokumentacji związanych z prowadzeniem postępowania?...

Dodano: 13-04-2012

Zasadą, wynikającą z art. 73 kpa, jest prawo strony do wglądu do akt sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów (również po zakończeniu postępowania). Zatem to strona może sporządzać notatki, kopie lub odpisy.

[więcej]

Pytanie dotyczy pozwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Dodano: 11-04-2012

Ostatnio czytałem opinie prawników, zgodnie z którymi przy ocieplaniu zewnętrznym budynków, poprzez zwiększenie powierzchni jaką zajmuje budynek, zarządca czy też właściciel naraża się na zarzut zajęcia pasa drogowego bez pozwolenia. Czy jest to prawdą, a jeśli tak to co należało by zrobić w takiej sytuacji? Jakie kroki podjąć?

[więcej]

Czy jeżeli np. uchwała organu administracji samorządowej nie jest aktem prawa miejscowego i nie...

Dodano: 11-04-2012

I jakie są skutki jeśli praktyka przyjęta w danym urzędzie dla tworzenie wspomnianych powyżej uchwał jest sprzeczna z zasadami techniki prawodawczej?

[więcej]

Czy podanie może być wniesione e-mailem na adres np. sekretariatu organu?

Dodano: 11-04-2012

Na powyższe pytanie należy stwierdzić, że zgodnie z art. 63 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania...

[więcej]