rozmiar czcionki: A | A | A

Zaproszenie do zgłaszania opracowań merytorycznych przed seminarium pt. "Budowanie bazy dowodowej dla polityki aktywnego starzenia się – Indeks Aktywnego Starzenia się i jego potencjał"

02.07.2014 23:31

Międzynarodowe seminarium odbędzie się w dniach 16-17 kwietnia 2015 r. w Brukseli. Organizowane jest przez Europejską Komisję Gospodarczą (ang. United Nations Economic Commission for Europe, UNECE) oraz Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia (DG EMPL). Organizatorzy zapraszają do zgłaszania wkładu merytorycznego w to wydarzenie.

Starzenie się społeczeństwa jest zjawiskiem ogólnoświatowym, a zatem kluczowym jest stworzenie polityki uwzględniającej tę kwestię. Jednym z celów Madryckiego Międzynarodowego Planu Działań dot. Starzenia się (ang. Madrid International Plan of Action on Ageing, MIPAA), ogólnych ram przedstawiających wizję polityki radzenia sobie ze starzeniem się społeczeństwa, jest zapewnienie aktywnego uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012 zachęcił decydentów i inne zaangażowane w tę tematykę podmioty z państw członkowskich UE do podjęcia kroków w kierunku zwiększenia udziału osób starszych w zakresie zatrudnienia, uczestnictwa w życiu społecznym oraz niezależnego życia.

By odpowiedzieć na wyzwania, które niesie ze sobą starzejące się społeczeństwo, należy stworzyć bazę dowodową, która w szczególności pozwoli na porównanie i dzielenie się polityką pomiędzy różnymi sferami instytucjonalnymi.

Indeks Aktywnego Starzenia się został stworzony w 2012 r. i służy jako narzędzie do:
• śledzenia i porównania skutków aktywnego starzenia się na różnych poziomach: międzynarodowym, krajowym i regionalnym;
• wskazywania niewykorzystanego potencjału osób starszych w celu aktywniejszego uczestnictwa w życiu gospodarczym i społecznym oraz niezależnego życia;
• promowania aktywniejszej roli i większej autonomii osób starszych w społeczeństwach starzejących się;
• użycia wniosków do wzajemnej nauki i udzielania porad dla wykreowania najwłaściwszych środków polityki związanych z aktywnym starzeniem się.

UNECE i DG EMPL organizują międzynarodowe seminarium pt. „Budowanie bazy dowodowej na rzecz polityki aktywnego starzenia się: Indeks Aktywnego Starzenia się i jego potencjał” (Building an evidence base for active ageing policies: Active Ageing Index and its potential), które będzie się skupiać wokół badań zmierzających do wypracowania lepszych rezultatów (zmierzonych np. Indeksem) poprzez odpowiednią politykę uwarunkowania cyklu aktywnego życia i zdrowego starzenia się. Seminarium zgromadzi naukowców, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, decydentów i inne zainteresowane tematyką osoby. Będzie interdyscyplinarnym forum dla osób zainteresowanych wykorzystaniem Indeksu oraz innych badań w celu zwiększenia wiedzy na temat starzenia się i starszych ludzi oraz ma doprowadzić do opracowania lepszych polityk. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

Tematy seminarium:

• porównanie wyników Indeksu 2012 z dwóch lub więcej krajów i ich wyjaśnienie w kontekście różnic w polityce;
• identyfikacja czynników wpływających na cykl życia różnych aktywnych efektów starzenia obserwowanych w obliczeniach Indeksu;
• podkreślenie wartości Indeksu jako skutecznego narzędzia do monitorowania i doradzania decydentom na szczeblu niższym niż krajowym, regionalnym i lokalnym;
• rozbicie Indeksu pomiędzy podgrupami i identyfikacja potencjału dla lepszych wyników;
• ocena Indeksu jako skutecznej bazy ewidencyjnej dla celów kształtowania polityki;
• analiza kontekstu i grupowania krajów w celu identyfikacji czynników skutkujących aktywnym starzeniem się.

Zaproszenie do zgłaszania wkładu merytorycznego

Zainteresowani naukowcy i eksperci zaproszeni są do składania opracowań (max. 800 słów) do 15 września 2014 r. do godz. 18:00. Abstrakty oraz artykuły powinny być napisane w j. angielskim. Materiał badawczy zawarty w artykule nie może być materiałem już opublikowanym lub złożonym do publikacji. Zgłoszenie powinno być złożone przez autora, który będzie obecny na seminarium. Każdy autor może złożyć max. 2 abstrakty, w których figuruje jako główny autor. Złożenie abstraktów, w który autor figuruje jako współautor jest nieograniczona.

Abstrakty można składać poprzez Abstract Submission Form lub wysyłając zgłoszenie na adres: aai@unece.org (w tytule wiadomości należy wpisać: Call for papers – Active Ageing Index and its potential).

Autorzy, których prace zostaną zaakceptowane zostaną o tym poinformowani do 15 października 2014 r. Pełny artykuł powinien zostać przesłany do 19 stycznia 2015 r.

Trzy najlepsze artykuły złożone przez początkujących naukowców zostaną nagrodzone. Aby kwalifikować się do przyznania nagrody, należy wykazać rozpoczęcie studiów doktoranckich lub post-doktoranckich.

Artykuły zostaną ocenione na podstawie następujących kryteriów:
• oryginalność i innowacyjne podejście,
• jakość metodologiczna,
• znaczenie dla polityki,
• wkład w dalszy rozwój metodologii Indeksu.

Najlepsze artykuły zostaną ocenione przez komisję, której przewodniczyć będzie prof. Sarah Harper, MA (Cantab.) Cambridge; DPhil (Oxon) Oxford, prof. gerontologii na Uniwersytecie w Oxfordzie i dyrektor Oksfordzkiego Instytutu Starzejącej się Populacji.


Więcej informacji dostępnych jest na oficjalnej stronie UNECE.

Wszelkie pytania dot. seminarium należy kierować do organizatorów: aai@unece.org