rozmiar czcionki: A | A | A

Ostatnia sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie: Ukraina, emisje CO2 i dyrektywa tytoniowa

03.03.2014 16:29

Najważniejszymi tematami drugiej lutowej sesji plenarnej były: sytuacja na Ukrainie po obaleniu prezydentury Wiktora Janukowycza, środki ograniczające emisję CO2 nowych samochodów osobowych i dostawczych oraz plan zniechęcenia młodych do palenia tytoniu. W środę, przed Parlamentem wystąpił także prezydent Czech, Miloš Zeman.

Sesja rozpoczęła się minutą ciszy dla ofiar brutalnych represji na Ukrainie.

Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym otrzymał 3,5 miliarda euro dofinansowania na lata 2014-2020. Dzięki niemu, najbiedniejsi Europejczycy otrzymają posiłki, podstawowe środki do życia oraz zapomogę socjalną. Parlament zadecydował o zabezpieczeniu finansowym inicjatywy, mimo sprzeciwu niektórych państw członkowskich.

W niewiążącej rezolucji, parlamentarzyści zaapelowali, by w ramach działań zmierzających ku eliminacji prostytucji, kraje członkowskie ścigały i karały klientów.

Projekt dyrektywy tytoniowej, przyjęty przez PE, wymusi na producentach wyrobów tytoniowych umieszczenie ostrzeżeń o zdrowotnych skutkach palenia na 65 proc. powierzchni opakowań. E-papierosy będą zarejestrowane albo jako produkty medyczne, jeśli udowodnione zostaną ich właściwości pomagające rzucić palenie, lub jako produkty tytoniowe.

Automatyczne urządzenia informujące służby ratunkowe o wypadku samochodu (system eCall) będą obowiązkowym wyposażeniem wszystkich nowych modeli samochodów w Europie od października 2015 r. – zadecydowali posłowie.

Nowe regulacje, mające na celu osiągnięcie celów redukcji emisji CO2 do 95g/km nowych samochodów do roku 2020 zostały oficjalnie zaaprobowane przez parlamentarzystów.

Zamrożenie i przejęcie majątków zgromadzonych w ramach nielegalnego procederu będzie znacznie łatwiejsze, dzięki prawu przyjętemu przez Parlament Europejski.

Wszystkie strony internetowe, zarządzane przez sektor publiczny, będą musiały być łatwo dostępne dla wszystkich, w tym osób niepełnosprawnych i starszych. Ponad 167 milionów obywateli UE ma problem w dostępie do publicznych informacji oraz usług online.

Nielegalni imigranci, przedostający się do UE przez terytorium Turcji, będą zawracani zgodnie z umową o readmisji, podpisaną przez obie strony w grudniu i popartą przez Parlament podczas drugiej lutowej sesji plenarnej.

Na mocy nowych przepisów, mających poprawić konkurencyjność sektora kolejowego, nowi operatorzy otrzymają łatwiejszy dostęp do infrastruktury, a procedury autoryzacji nowych lokomotyw i wagonów zostaną uproszczone.


Więcej informacji na stronie Parlamentu Europejskiego.


Źródło: Parlament Europejski - www.europarl.europa.eu