rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja w Brukseli z okazji 25-lecia polskich samorządów

04.06.2015 22:39

W dniu dzisiejszym w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli odbyła się konferencja pt. "Europe level up = governance level down. Decentralizacja i wielopoziomowe sprawowanie rządów jako kluczowe czynniki wzmacniające Europę". Wydarzenie współorganizowało Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego w Brukseli.


Tłem dla wydarzenia jest obchodzona w tym roku w Polsce 25. rocznica reformy samorządowej i pierwszych wolnych wyborów samorządowych. W odpowiedzi na apel Prezydenta RP o podejmowanie z tej okazji inicjatyw podkreślających rolę samorządów w Polsce, brukselskie przedstawicielstwa 16 polskich województw – w tym Regionalne Biuro Województwa Dolnośląskiego – wystąpiły z inicjatywą zorganizowania w Brukseli konferencji, która wpisuje się w obchody tego jubileuszu. Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy ze Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Europejskim Komitetem Regionów oraz polską delegacją do Europejskiego Komitetu Regionów.

Prelegenci i zaproszeni goście dzielili się doświadczeniami, rozwiązaniami i dobrymi praktykami związanymi z decentralizacją i wielopoziomowym sprawowaniem rządów. W imieniu polskich samorządów głos zabrali Marszałkowie Województw Warmińsko-Mazurskiego – Jacek Protas, Wielkopolskiego – Marek Woźniak i Zachodniopomorskiego – Olgierd Geblewicz. Dolny Śląsk reprezentowali Przewodnicząca Sejmiku Województwa Barbara Zdrojewska oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Zdrojewski.

W panelu otwierającym głos zabrali Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula oraz Ambasador Marek Prawda, Stały Przedstawiciel RP przy UE, który podkreślił, że wielopoziomowe sprawowanie rządów i decentralizacja to tematy współcześnie bardzo istotne, wiele krajów europejskich (m.in. Rumunia, Francja) planuje wzmocnienie poziomu regionalnego. Rozwój samorządów w Polsce na przestrzeni ostatnich 25 lat to nasza najlepsza praktyka, warta naśladowania w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Europa potrzebuje dziś silnych regionów i nowych idei, zaś samorządy mają kompetencje by Europie pomóc. Polskie regiony aktywnie uczestniczą w budowaniu nowoczesnej i zjednoczonej Europy, będąc solidnym partnerem na arenie międzynarodowej. Prof. Slavo Radošević, Specjalny Doradca Coriny Creţu, Komisarza UE ds. polityki regionalnej, w swojej prezentacji wyjaśnił, dlaczego wielopoziomowe sprawowanie rządów i decentralizacja są tak ważne.

Przemówienie wiodące dot. 25-lecia reformy samorządowej w Polsce wygłosił poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Zaznaczył, że decentralizacja jest niezbędnym warunkiem rozwoju dojrzałego europejskiego społeczeństwa. Doświadczenia krajów z naszej części Europy są cenne i warto je brać pod uwagę, gdyż są to doświadczenia budowania systemów demokratycznych. Podkreślił, że polskie doświadczenia mają swoje korzenie w filozofii Solidarności, związku zawodowego i czysto regionalnej strukturze, gdzie obywatele byli współodpowiedzialni za budowanie niezależnego i wolnego państwa na każdym poziomie. Prof. Buzek przypomniał również, że w Polsce przekazanie władzy na niższe poziomy wynikało z zaufania nowej władzy do społeczności lokalnej i przyniosło nadspodziewanie dobre efekty.

W debacie na temat kondycji samorządów europejskich oraz podejmowanych przez Unię Europejską działań wspierających samorządność, które są jednymi z ważniejszych czynników wzmacniających Europę oraz jej rozwój społeczno-gospodarczy, udział wzięli przedstawiciele Europejskiego Komitetu Regionów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski: Michael Schneider – przedstawiciel Kraju Związkowego Saksonia-Anhalt przy rządzie federalnym Niemiec, Paul Watson – radny Miasta Sunderland oraz Michel Delebarre – Radny Miasta Dunkierki oraz Stanisław Szwabski, radny Miasta Gdynia.

Wydarzenie uzyskało specjalne wyróżnienie Prezydenta RP „Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Samorządności” oraz honorowy patronat Przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów. Zgromadziło licznie przedstawicieli polskich i europejskich władz samorządowych różnego szczebla, instytucji europejskich – Komisji Europejskiej, posłów do Parlamentu Europejskiego, członków Europejskiego Komitetu Regionów, przedstawicieli dyplomacji oraz wybranych regionów europejskich.