rozmiar czcionki: A | A | A

Europejski Szczyt Regionów – wspólny głos regionów ws. polityki spójności 2020+

29.09.2016 15:45

28 września br. odbył się w Brukseli „Europejski Szczyt Regionów”. Jego głównym punktem było przekazanie na ręce Komisarz ds. Polityki Regionalnej Coriny Cretu , Przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkuli, Przewodniczącej Komisji Rozwoju Regionalnego w Parlamencie Europejskim Iskrze Mihaylovej oraz przedstawicielowi prezydencji słowackiej w Radzie UE wspólnego stanowiska europejskich regionów ws. utrzymania w przyszłym okresie programowania kluczowej dla rozwoju regionów polityki spójności.

Dokument pn. „Silna, odnowiona polityka regionalna dla wszystkich regionów po 2020” jest wyrazem poparcia dla polityki spójności po roku 2020, w którym sygnatariusze zgodnie podkreślają potrzebę utrzymania tej kluczowej dla rozwoju regionów polityki w przyszłej perspektywie finansowej, po roku 2020.


Dokument podpisało 337 europejskich regionów, miast i organizacji zrzeszających władze lokalne i regionalne. Jednym z sygnatariuszy był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Przekazanie księgi podpisów poprzedziła konferencja pn. „Wkład regionów Europy w tworzenie naszej przyszłości”, która odbyła się w Europejskim Komitecie Regionów.

Obecni na niej przedstawiciele regionów zaprezentowali gotowość do wsparcia i zaangażowania w starania o utrzymanie funduszy regionalnych po 2020 r. Europejska polityka spójności jest silnie ukierunkowana na potrzeby obywateli w regionach i w miastach, a dzięki funduszom UE wspiera lokalne, regionalne i międzyregionalne projekty, wpływając na zmniejszenie dysproporcji rozwojowych w obrębie i między regionami.

Podczas konferencji głos w imieniu polskich regionów zabrał Witold Stępień, Marszałek Województwa Łódzkiego. Podkreślił on znaczenie projektów realizowanych w ramach polityki spójności w polskich regionach, zauważając, że ostatnie lata realizacji polityki regionalnej w Polsce, pozwoliły na zmianę podejścia do idei europejskiej zarówno ze strony społeczeństwa, jak i władz lokalnych i regionalnych. Przypomniał, że polityka regionalna stanowi podstawę działań wspierających wyrównywanie poziomu rozwoju regionów UE i nieodzowny element strategicznej polityki Wspólnoty.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele regionów europejskich, organizacji międzyregionalnych oraz najwyższych władz instytucji unijnych.