rozmiar czcionki: A | A | A

Dyskusja z udziałem Minister Stanu w MSZ RFN o transgranicznych projektach edukacyjnych Dolny Śląsk – Saksonia

11.07.2013 13:54

10 lipca br. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbyła się dyskusja poświęcona „Polsko-niemieckiej współpracy w sektorze edukacji w Saksonii i na Dolnym Śląsku“, której towarzyszyło otwarcie wystawy „Miasto i jego obywatele. Görlitz i Zgorzelec 1945 – 1989“. Polsko-niemiecka współpraca w sektorze edukacji w Saksonii i na Dolnym Śląsku“. Wydarzenie zorganizowały wspólnie Regionalne Biuro Dolnego Śląska w Brukseli oraz Biuro Łącznikowe Wolnego Kraju Związkowego Saksonii.

Wśród mówców znaleźli się Cornelia Pieper – Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Jan Truszczyński – Dyrektor Generalny ds. Edukacji, Szkoleń, Kultury i Młodzieży w Komisji Europejskiej, Gerhard Stahl – Sekretarz Generalny Komitetu Regionów i Guus Muijzers – Przedstawiciel ds. programów transgranicznych Dyrekcji Generalnej ds.Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dolny Śląsk reprezentowany był przez Jacka Pilawę, Przewodniczącego Komisji Współpracy Zagranicznej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Bartłomieja Ostrowskiego, Dyrektora Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych UMWD.

Podczas wydarzenia omówiono wybrane transgraniczne projekty edukacyjne realizowane przez Dolny Śląsk i Saksonię. Dzięki polsko-niemieckim projektom finansowanym ze środków Unii Europejskiej region przygraniczny ma stać się miejscem przyjaznym dla ludzi młodych, oferując im miejsca pracy oraz dobre warunki do życia i rozwoju. Celem projektów jest podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w zakresie kompetencji międzykulturowych, znajomości realiów kraju sąsiada oraz wzbudzenie u młodzieży zainteresowania i motywacji do pracy z rówieśnikami z drugiej strony granicy.

Wystąpienie Jana Truszczyńskiego, Dyrektora Generalnego DG EAC Komisji Europejskiej poświęcone było polsko-niemieckiej współpracy w dziedzinie edukacji widzianej w europejskim kontekście. Cornelia Pieper, Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN i koordynator rządu RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej przedstawiła obecny stan oraz perspektywy rozwoju stosunków dwustronnych na linii Warszawa – Berlin.

Spotkanie zakończyła prelekcja Kazimierza Wóycickiego, kuratora wystawy „Miasto i jego obywatele. Görlitz i Zgorzelec 1945 – 1989, która zrealizowana została w ramach projektu „Obywatele dla wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945 – 1989”. Projekt ten został nagrodzony przez Federalne Ministerstwo Komunikacji, Budownictwa i Rozwoju Miast Republiki Federalnej Niemiec oraz Ministerstwo Infrastruktury Rzeczypospolitej Polskiej w Konkursie na modelowe projekty współpracy polsko-niemieckiej. Kazimierz Wóycicki zakończył spotkanie stwierdzeniem, że „mało które miejsce w Europie ilustruje tak wyraziście potrzebę pojednania między narodami, w mało którym miejscu integracja europejska może mieć tak bezpośredni i namacalny wyraz. Mało też jest miejsc, gdzie potrzeba poznania wspólnej przeszłości jest tak niezbędna do pełniejszego zrozumienia i współpracy. Małe ojczyzny powinny mieć w dziele integracji europejskiej taki sam udział jak wielkie ojczyzny. Prezentowana wystawa niesie właśnie takie przesłanie.”


Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, polskich i niemieckich przedstawicielstw dyplomatycznych w Brukseli oraz biur regionalnych. Wzięli w nim także udział uczestniczący w projekcie „Obywatele dla wolności. Odwaga cywilna w warunkach dyktatury. Saksonia i Dolny Śląsk w latach 1945 – 1989” uczniowie i nauczyciele z Dolnego Śląska i Saksonii. Projekt ten jest realizowany przez Biuro Koordynacyjne Projektów EWT Saksońskiej Agencji Oświatowej w Görlitz i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. W trakcie dyskusji panelowej pomysłodawczyni i koordynatorka projektu Kinga Hartmann-Wóycicka mówiła o wyzwaniach i perspektywach transgranicznej współpracy w zakresie edukacji na Dolnym Śląsku i w Saksonii. Na konferencji obecny był także Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca, reprezentujący partnera projektu.


Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć z wydarzenia.