rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk współzałożycielem Agencji Demokracji Lokalnej (LDA) w Dniepropietrowsku – spotkanie informacyjne w Strasbourgu

26.03.2013 07:47

21 marca 2013 r. w siedzibie Rady Europy w Strasbourgu odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone planowanemu na jesień br. utworzeniu Agencji Demokracji Lokalnej (Local Democracy Agency, LDA) w regionie partnerskim Dolnego Śląska – Dniepropietrowsku. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej (Association of the Local Democracy Agencies, ALDA), w ramach Sesji Plenarnej Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.

Dolny Śląsk reprezentował na spotkaniu Bartłomiej Ostrowski, Dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych UMWD. Obecni byli także przedstawiciele Regionalnego Biura Województwa Dolnośląskiego w Brukseli, które na bieżąco monitoruje i wspiera przygotowania do utworzenia LDA na Ukrainie.
Celem spotkania było pozyskanie partnerów regionalnych do ukonstytuowania konsorcjum, które w ramach  ALDA utworzy i obejmie  finansowym i merytorycznym wsparciem Agencję Demokracji Lokalnej w Dniepropietrowsku. LDA będzie organizacją pozarządową (NGO), zarejestrowaną na Ukrainie, której prace koordynowane będą przez konsorcjum międzynarodowe. Dolny Śląsk  został oficjalnie zaakceptowany  przez władze ALDA jako lider konsorcjum.

Podczas spotkania podkreślono aktywne starania Dolnego Śląska dot. pozyskania partnerów – założycieli LDA. Wstępne rozmowy w tym zakresie odbyły się z następującymi regionami: Alzacją (Francja), Bawarią Niemcy), Dolną Saksonią (Niemcy), Krajem Basków (Hiszpania) oraz Västra Götaland (Szwecja).

Wielokrotnie poskreślano znaczenie LDA w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Agencja stanowić będzie platformę dla debaty, budowania potencjału administracyjnego oraz współpracy pomiędzy społeczeństwem obywatelskim i władzami lokalnymi oraz ich odpowiednikami na terenie UE. Promować będzie demokrację, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.

Do głównych celów LDA należeć będą:
1) ułatwianie udziału społeczeństwa obywatelskiego w procesie podejmowania decyzji na poziomie lokalnym i podnoszenie świadomości w tym zakresie;
2) podnoszenie świadomości i umiejętności wspólnot lokalnych oraz władz lokalnych w zakresie wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom obywateli;
3) usprawnienie przepływu informacji pomiędzy Ukrainą a innymi europejskimi krajami w celu umożliwienia bliższej współpracy i bieżącej wymiany dobrych praktyk.

*

Stowarzyszenie ALDA powstało w 1999 r. decyzją Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy działającego w Radzie Europy. Głównym jego zadaniem była koordynacja i wspieranie sieci Agencji Demokracji Lokalnej, które utworzone zostały z myślą o wdrażaniu praw człowieka i demokracji lokalnych.

•    Więcej informacji nt. ALDA: http://www.alda-europe.eu/newSite/