rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Wybuch gazu - ćwiczenia służb ratowniczych

14.10.2014 16:11

10 października, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy oraz w Agencji Rezerw Materiałowych w Lisowicach odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Wydział Obronności i Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Pokazowi przyglądał się Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa.

10 października, godz. 10:15, do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Legnicy wpływa zgłoszenie o wybuchu gazu w Hucie Legnica. Ze wstępnych informacji wynika, że poszkodowanych jest ok. 100 osób. Większość z nich odniosła nieznaczne obrażenia wynikające ze skutków ewakuacji (otarcia naskórka, skręcenia kończyn). Trzy osoby najbardziej poszkodowane to ofiary wycieku substancji chemicznych. Spośród 100 osób 15 wymagało przetransportowania do szpitala. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy przygotowuje się do przyjęcia poszkodowanych. Osoby ciężko ranne trafiają bezpośrednio na SOR i lokowane są na sali krótkotrwałej intensywnej terapii. Osoby średnio i lekko poszkodowane podlegają segregacji na terenie szpitala w namiocie polowym rozstawionym przed SOR. Jednocześnie zapada decyzja o zwrócenie się do Agencji Rezerw Materiałowych w pobliskich Lisowicach o zabezpieczenie rezerw medycznych w postaci łóżek, koców, piżam, ręczników, kompletów pościeli. Na szczęście to nie zdarzyło się naprawdę - to scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez Wydział Obronności i Bezpieczeństwa UMWD.


Szkolenie zostało podzielone na dwie części. Pierwsza odbyła się na terenie Składnicy Rezerw Materiałowych w Lisowicach. Uczestnicy zapoznali się z procedurami podejmowania rezerw materiałowych, mieli okazję zwiedzić składnicę i przekonać się o ilości i jakości asortymentu przechowywanego w magazynach. Odbył się również pokaz składania i rozkładania łóżka szpitalnego oraz prawidłowego załadunku rezerw medycznych na samochód ciężarowy. Druga część ćwiczenia odbyła się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy, uczestnicy mieli okazję zobaczyć skoordynowane działanie wszystkich służb zaangażowanych w ratowanie ludzkiego życia, poznać możliwości szpitalnego oddziału ratunkowego oraz zapoznać się z procedurami szpitala w przypadku masowego napływu poszkodowanych.


Podsumowując ćwiczenie, Jerzy Michalak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację ćwiczenia profesjonalnego podejścia do tematu oraz powiedział, że w razie sytuacji kryzysowej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jest w stu procentach przygotowany.Partnerami ćwiczenia byli: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe z Legnicy, Agencja Rezerw Materiałowych - Składnica w Lisowicach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy, OSP "Starówka" z Wrocławia.


Akcji przyglądali się:
- Ilona Antoniszyn - Klik, Wiceminister Gospodarki,
- Jerzy Michalak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego,
- Janusz Turek, Prezes ARM,
- Izabela Walczak, Naczelnik Wydziału Rezerw Strategicznych w Ministerstwie Gospodarki,
- Leszek Polakowski, Dyrektor Biura Infrastruktury i Logistyki ARM,
- Marek Maciejak, Dyrektor Oddziału Terenowego ARM we Wrocławiu,
- Andrzej Łabowski - Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu,
- Krystyna Barcik – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy,
- Andrzej Hap – Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy,
- bryg. Adam Konieczny – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy.