rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Piknik integracyjny promujący bezpieczeństwo w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczny Dolnoślązak”.

21.06.2022 14:13

W dniu 20 czerwca 2022 roku Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z Prezesem Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu organizował na terenie bazy WOPR we Wrocławiu piknik integracyjny, promujący bezpieczeństwo w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczny Dolnoślązak”. W pikniku uczestniczyły matki wraz z dziećmi z Ukrainy, które znalazły schronienie na terenie Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie miało na celu jednoczenie lokalnej społeczności z ukraińską młodzieżą i dziećmi, a także podniesienie świadomości z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, wśród uczniów z różnych grup wiekowych i różnych zakresów edukacyjnych.
Program „Bezpieczny Dolnoślązak”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego realizowany jest w szkołach od 2013 roku. Głównym założeniem programu jest nabycie i utrwalenie praktycznych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa oraz umiejętności współdziałania z podmiotami powołanymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Patronem medialnym programu jest Oddział Regionalny TVP Wrocław.
Zaprezentowany został sprzęt zakupiony dla WOPR ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego w ostatnich dwóch latach pandemii:
- samochód MAN TGA specjalny „ratownictwo wodne”,
- samochód terenowy Toyota Land Cruiser,
- quad ratowniczy POLARIS z przyczepą,
- ambulans Mercedes Sprinter,
- dwie kontenerowe przyczepy do transportu sprzętu,
- kabinowa łódź ratownicza Sportis 650;

Podczas pikniku swoją wiedzę przekazywali przedstawiciele warsztatu pszczelarskiego - Pasieka Dziadka Tolka, która przeniosła dzieci do świata pszczół, kwiatów, uli, miodu, smaków i zapachów.
Dzieci wzięły również udział w warsztatach w ramach alpakoterapii, które miały na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a zwierzęciem w trakcie spontanicznej zabawy, przełamując lęki
i stymulując zmysły.
Podczas trwania pikniku dzieci miały okazje zapoznać się ze sprzętem ratowniczym oraz umiejętnościami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo tj. Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu, Dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Grupa Karkonoska, Regionalnego Oddziału KRUS we Wrocławiu oraz Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Odrze, konkursy zorganizowane przez Wydział Bezpieczeństwa oraz fotobudka.
Po zakończeniu pikniku, dzieci i młodzież uzyskały wiedzę i szereg umiejętności, które pozwolą im na poruszanie się we współczesnym świecie, a także pozwolą odpowiednio reagować na niebezpieczeństwa i zagrożenia. Wartością dodaną była możliwość poznania specyfiki działania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.