rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Rusza "Bezpieczny Senior"!

15.09.2015 13:27

„Na wnuczka”, „na policjanta”, a nawet pracownika Centralnego Biura Śledczego – metod oszukiwania obywateli z roku na rok przybywa. Ofiarami najczęściej są ludzie starsi, nieświadomi nowych niebezpieczeństw. Aby temu zapobiegać dolnośląski samorząd połączył siły z komendą wojewódzką policji. W imieniu zarządu województwa wicemarszałek Ewa Mańkowska podpisała dziś z nadinsp. Wojciechem Ołdyńskim – Komendantem Wojewódzkim Policji dokument inaugurujący program „Bezpieczny Senior”.

Głównym celem programu jest edukowanie i uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których można paść ofiarą przestępstwa. Adresatami programu są nie tylko ludzie starsi, których ufność najczęściej wykorzystują oszuści. Równie ważne jest informowanie środowisk, z którymi mają oni najczęściej styczność. Wśród nich są pracownicy poczty, banków, pomocy społecznej, duchowni, a także młodzież.

W efekcie działania programu seniorzy zyskają wiedzę, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego najbliższego otoczenia, a także gdzie szukać pomocy w przypadku gdy nie udało się zachować niezbędnej ostrożności. W jego realizacji współuczestniczyć będą instytucje, które w swoje podstawowe obowiązki wpisane mają podejmowanie działań na rzecz bezpieczeństwa oraz te, których wizerunek najczęściej jest wykorzystywany podczas popełniania przestępstw wobec osób starszych.