rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Regionalny System Ostrzegania (RSO)

15.02.2023 10:35

Mając na względzie potrzebę sprawnej realizacji procesu ostrzegania i informowania ludności w formie przekazywania informacji, komunikatów i ostrzeżeń zachęcamy do korzystania z Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), będącego darmową i powszechną usługą umożliwiającą powiadamianie obywateli o zagrożeniach, dostępną m.in. poprzez telefony komórkowe.

W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym ostrzeżenia meteorologiczne oraz hydrologiczne, a także inne ostrzeżenia odwołujące się do miejscowych zagrożeń. Ponadto, w RSO dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego. Komunikaty i ostrzeżenia zamieszczane w RSO generuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – w zależności od zasięgu zagrożenia.

Informacje dotyczące funkcjonowania RSO, możliwości pobrania aplikacji oraz film informujący jak korzystać z najnowszej wersji aplikacji, znajdują się pod adresem:

https://www.gov.pl/web/mswia/regionalny-system-ostrzegania

Bezpłatna aplikacja mobilna RSO dostępna jest dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone).