rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Pikniki bezpieczeństwa – podsumowanie projektu „Bezpieczny Dolnoślązak”

02.10.2014 13:28

Dolnośląskie dzieci mogą czuć się bezpiecznie! We wrześniu 2014 r. odbyły się trzy „Pikniki bezpieczeństwa”, będące nagrodą od Marszałka Województwa dla wyróżnionych szkół w programie edukacyjnym „Bezpieczny Dolnoślązak”. W uroczystości uczestniczyły służby biorące udział w programie, czyli Grupa Karkonoska i Wałbrzysko-Kłodzka GOPR, WOPR, Policja, OSP RP, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Wisznia Mała, PSP i WORD. Gośćmi pikników byli: Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz, Sekretarz Województwa Lilla Jaroń oraz Agnieszka Sokołowska, Dyrektor Wydziału Obronności i Bezpieczeństwa.

„Bezpieczny Dolnoślązak” to pierwsza inicjatywa ukierunkowana na praktyczne podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań. Warsztatom, które odbyły się w dolnośląskich szkołach i przedszkolach towarzyszyła idea minimum teorii, maksimum praktyki. Policjanci, strażacy, ratownicy GOPR-u, WOPR-u oraz pracownicy pogotowia ratunkowego pokazali młodszym i nieco starszym Dolnoślązakom, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych osób. Wszystko w ramach ciekawych warsztatów, w których wzięli udział przedszkolaki i uczniowie ok. 40 placówek edukacyjnych z Dolnego Śląska.


Pierwszy z pikników, który odbył się 12 września w Przedszkolu Publicznym z Grupą Żłobkową w Szczytnej, musiał zostać lekko zmodyfikowany ze względu na złe warunki pogodowe. Część atrakcji znajdowała się w przedszkolu, natomiast wóz strażacki, policyjny czy karetkę można było zobaczyć i samemu przetestować na zewnątrz. Dużą popularnością wśród dzieci cieszyła się łódź ratunkowa WOPR-u, ale atrakcją okazał się również podnośnik strażacki. Ciekawy pokaz psów ratowników z OSP Wisznia Mała wzbudził spore zainteresowanie wśród przedszkolaków, a Komisarz Lew wręczający baloniki sprawiał, że uśmiech nie znikał z ich twarzy. Maluchy przygotowały dla gości przedstawienie, ilustrujące zdobyte w trakcie trwania programu umiejętności. Nie zabrakło również podziękowań dla zaangażowanych służb i organizatorów. W zamian dzieci otrzymały gadżety promocyjne oraz gry i zabawki edukacyjne do przedszkola.


Kolejny piknik miał miejsce 19 września w Kamieńcu Wrocławskim przy Szkole Podstawowej im. B. Krzywoustego. Przy wspaniałej słonecznej pogodzie dzieci przedstawiły na scenie swoje umiejętności, nie tylko z zakresu bezpieczeństwa, ale również umiejętności taneczne. Ciepłe słowa podziękowań do dzieci skierował Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz oraz Sekretarz Województwa Lilla Jaroń. Służby, które przybyły na piknik, wystawiały swój sprzęt i zaprezentowały umiejętności. Sporym zainteresowaniem cieszyła się ścianka wspinaczkowa ustawiona przez ratowników GOPR-u oraz dmuchana zjeżdżalnia. Na przykładzie jednego z uczniów odbyła się inscenizacja akcji ratunkowej w sytuacji zagrożenia życia, z udziałem prawdziwych ratowników i wyposażenia pojazdów ratunkowych. Po wyczerpujących zajęciach, uczestnicy pikniku mogli odpocząć jedząc grillowane kiełbaski.


Ostatni piknik, dla Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego odbył się 26 września w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie. Wśród przybyłych gości był Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz. Dzieci przygotowały dla gości pokaz swoich umiejętności, jakie zdobyły w trakcie trwania programu, m.in. pokaz z zakresu pierwszej pomocy, prezentacje o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą, w górach, czy w drodze do szkoły. W parkowej scenerii uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska tresurze psów ratowniczych, zajrzeć do karetki, łodzi ratunkowej i obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego, ale także skorzystać z dużej dmuchanej zjeżdżalni. W parku można było spotkać Komisarza Lwa rozdającego baloniki i klauna rozdającego cukierki. Zakończeniem pikniku były grillowane przysmaki i napoje.