rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Nasza tożsamość jest bardzo cenna… również dla przestępców

22.09.2020 07:49

Liczba przestępstw związanych z wykorzystaniem cudzej tożsamości stale wzrasta. Niestety nie można tego powiedzieć o naszej świadomości dotyczącej ochrony danych osobowych. Zagubienie dowodu tożsamości lub też utrata paszportu za granicą to nie tylko problemy związane z koniecznością jego ponownego wyrobienia. Niech na naszą wyobraźnię działają liczby. Jedynie w kilku pierwszych miesiącach 2019 r. bankom udało się zablokować transakcje oszukańcze z wykorzystaniem skradzionej tożsamości na kwotę 92 mln złotych. Łącznie od 2008 ro banki udaremniły ponad 82 tys. przestępstw na kwotę ponad 4,5 mld zł – za taką kwotę można wybudować kolejne dwa Stadiony Narodowe! Z drugiej strony zaledwie kilkanaście procent z nas uważa ryzyko kradzieży swoich danych za wysokie.

W ramach współpracy Wydziału Bezpieczeństwa UMWD z Warszawskim Instytutem Bankowości, zachęcamy do zapoznania się z artykułem dot. bezpiecznego korzystania ze smartfonów - "Nasza tożsamość jest bardzo cenna… również dla przestępców".


Będąc zabieganym na uczelni, zdenerwowanym w urzędzie czy zamyślonym w tramwaju możemy łatwo zgubić portfel lub po prostu paść ofiarą kradzieży. Niejednokrotnie nie wiemy jaka była przyczyna utraty naszych dokumentów. Niezależnie jednak od powodu gdy utracimy dokumenty bezwzględnie należy je zastrzec w najbliższej placówce banku. Dodatkowo, jeśli podejrzewamy kradzież należy to również zgłosić na policje. Doniesienie może przyjąć każda jednostka policji, niezależnie od tego, gdzie mogło dojść do kradzieży.
W przypadku utraty należy zastrzec takie dokumenty jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczkę wojskową, kartę pobytu, a także karty płatnicze i dowody rejestracyjne.

Powinniśmy mieć świadomość, że nie tylko zagubienie dowodu tożsamości ale również jego czasowa strata może przyczynić się do naszych problemów w przyszłości. Niejednokrotnie przestępcom nie jest potrzebny oryginał dowodu - wystarczy jego ksero lub dane na podstawie których mogą oni wyrobić repliki dokumentu. Nie należy więc pozostawiać dokumentów bez opieki czy też jako zastaw np. w wypożyczalni. Dokumenty lub dane z nich pochodzące mogą posłużyć w wielu sytuacjach, a wyobraźnia i scenariusze działań przestępców w tym zakresie są niezwykle rozwinięte.

Przestępcy posiadający nasze dane osobowe mogą przykładowo wyłudzić kredyt na nasze nazwisko czy też wziąć tzw. chwilówkę w firmie pożyczkowej. W innym przypadku skradziona tożsamość może posłużyć do prowadzenia fałszywej działalności biznesowej lub wyłudzenia towaru od innych przedsiębiorców, a także pieniędzy od klientów pod pretekstem wykonania usługi. Przestępcy na nasze nazwisko mogą także wypożyczyć i sprzedać samochód lub podpisać kilka umów z operatorem telekomunikacyjnym dostając w zamian markowe telefony komórkowe.

Problemy związane z wykorzystaniem naszej tożsamości mogą do nas dotrzeć po kilku miesiącach lub nawet latach. Niestety udowodnienie przestępstwa jest niezwykle uciążliwe
i długotrwałe. Tym bardziej jest wartościowe zastrzeganie utraconych dokumentów. Gdy zastrzegasz dowód, zgłaszasz go do Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. W kilka minut informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty Polskiej oraz operatorów telefonii komórkowej. Twoja tożsamość jest bezpieczna i nikt nie będzie mógł już potwierdzić tożsamości na podstawie Twojego dokumentu. Dla przezornych warto również zastanowić się nad uruchomieniem usługi Alerty BIK, która powiadomi nas o próbach wykorzystania naszej tożsamości do celów kredytowych.  

Program sektorowy „Bankowcy dla Edukacji” to jeden z największych programów edukacji finansowej w Europie. Jest on realizowany od 2016 r. z inicjatywy Związku Banków Polskich przez Warszawski Instytut Bankowości. Jego celem jest edukowanie uczniów, studentów i seniorów w zakresie podstaw praktycznej wiedzy dotyczącej ekonomii, finansów, bankowości, przedsiębiorczości, cyberbezpieczeństwa i obrotu bezgotówkowego.
Zapraszamy na stronę www.bde.wib.org.pl