rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

Największe ćwiczenia Służb w kraju - VIP 2015 - za nami!

28.05.2015 15:43

27 maja 2015 r. na wrocławskim Rynku Dolnośląska Policja przy współpracy Wydziału Obronności i Bezpieczeństwa UMWD zorganizowała interdyscyplinarne ćwiczenia Służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pod kryptonimem "VIP 2015". Ćwiczenia Służb obserwowała m.in. Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz nadbryg. mgr inż. Andrzej Szcześniak Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i Nadinsp. Wojciech Ołdyński Dolnośląski Komendant Wojewódzki Policji.

Tematem ćwiczenia było współdziałanie podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo osoby objętej obowiązkową ochroną podczas zamachu terrorystycznego. Celem szczegółowym przedsięwzięcia było sprawdzenie procedur związanych z zabezpieczeniem zgromadzenia oraz zbiegowiska, w tym ze współdziałaniem Policji z innymi podmiotami podczas zamachu na osobę objętą obowiązkową ochroną BOR.

Wydarzenie było podzielone na dwie części. W pierwszej części od godziny 09.00 do godziny 10.20 odbyło się wspólne ćwiczenie służb według scenariusza, które objął zabezpieczenie zamieszek przed przyjazdem oficjela, wybuch ładunku oraz ewakuację w związku z podłożeniem ładunku w niezidentyfikowanym miejscu.

Od godziny 11.00 do godziny 14.00 miało miejsce wydarzenie, jakiego na wrocławskim rynku jeszcze nie było. Odbyła się prezentacja wyposażenia wszystkich służb i partnerów ćwiczenia: Policji, SPAP Wrocław, Straży Pożarnej, GOPR, WOPR, Pogotowia Ratunkowego, Straży Granicznej, BOR, DOPR, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, WORD, DODR.

Każdy z partnerów ćwiczenia zaprezentował swój unikalny sprzęt ratowniczy, charakterystyczny dla typu i warunków działania ratowników, policjantów i organizacji pozarządowych. Mogliśmy podziwiać wyposażenie pirotechniczne, psy szkolone do poszukiwania narkotyków, fantomy służące do szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, wyposażenie i uzbrojenie jednostek specjalnych policji, karetki, pojazdy służące do poszukiwań w górach i na wodzie, bojowy wóz strażacki i wiele innych.

Na wszystkich odwiedzających czekała wojskowa i strażacka kuchnia polowa, która zaserwowała jedyną w swoim rodzaju grochówkę.

Oprócz mieszkańców Wrocławia wystawę sprzętu i wyposażenia obejrzały dzieci z dolnośląskich szkół i przedszkoli.