rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

55 Rocznica powstania 62 Kompanii Specjalnej oraz 15 rocznica utworzenia Wojsk Specjalnych

05.09.2022 14:05

W dniu 3 września 2022 r. Wydział Bezpieczeństwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego uczestniczył w obchodach 55 Rocznicy powstania 62 Kompanii Specjalnej oraz 15 rocznicy utworzenia Wojsk Specjalnych.

Wydział Bezpieczeństwa w ramach programu „Bezpieczny Dolnoślązak” na swoim stoisku realizował działania dot. szeroko rozumianej edukacji dla bezpieczeństwa i obronności. Mali i duzi mogli sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania w quizie wiedzy o bezpieczeństwie i obronności, a zwycięzcy zdobywali nagrody opatrzone logiem Dolnego Śląska.
W programie wydarzenia militarnego znalazły się również m.in.:
•    Bieg Cross Comando o Statuetkę Brunatnego Niedźwiedzia adresowany do uczniów klas mundurowych żołnierzy Wojska Polskiego i US Army oraz „pasjonatów treningów wytrzymałościowych”;
•    punkty sprawnościowe, m.in. rzucanie nożem, samoobrona;
•    grupa rekonstrukcyjna 62 Kompanii Specjalnej oraz grupa rekonstrukcji historycznych – 1 Samodzielna Kompania Commando;
•    kolekcja noży szturmowych i odznak sił specjalnych z całego świata;
•    stoiska z umundurowaniem;
•    punkty, na których najmłodsi mogli realizować zadania sprawnościowe w tym nauczyć się i wziąć udział w zawodach ładowania magazynków;
•    pokazy lotnictwa wojskowego z wykorzystaniem śmigłowców 7 skrzydła eskadry wraz ze skoczkami spadochronowymi oraz komandosami prezentującymi techniki linowe.

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością byli żołnierze wojsk specjalnych m.in.:
Zachar – były żołnierz wojsk specjalnych (jednostka AGAT), który podczas swojej 20-letniej służby uczestniczył w 4 misjach bojowych (Irak 2x, Afganistan, Czad), za udział w których odznaczony został min. „Krzyżem Zasługi Za Dzielność”. Obecnie prowadzi firmę szkoleniową Zachar Training Group, która pomaga przygotować się do selekcji do Wojsk Specjalnych. Możecie go spotkać zarówno w Bieszczadach, jak i na ekranie telewizora w programie Discovery “Granice wytrzymałości Zachara”.
Naval - były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, pisarz i podróżnik. Przez 14 lat służył jako operator w zespole bojowym. Sporą część tego czasu spędził na misjach zagranicznych biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznakę GROM-u.