rozmiar czcionki: A | A | A

PARTNERZY

Grupa Karkonoska GOPR
Grupa Sudecka GOPR

10 zasad cyberbezpieczeństwa

23.11.2018 08:04

Zdalny dostęp do własnych pieniędzy przez komputer lub telefon to z jednej strony wygoda, a z drugiej ryzyko, że padniemy ofiarą cyberprzestępców. W tegorocznym raporcie „Polska i Europa: wyzwania i ograniczenia”, eksperci Związku Banków Polskich zauważają: codziennie, na całym świecie atakowanych jest 0,5 mln stron internetowych, a 76% stron internetowych ma słabe punkty, przez które można by je zaatakować.

Czego nie robimy w sieci, a powinniśmy?

Niestety, jak wynika z analiz Komisji Europejskiej ‒ jesteśmy najmniej ostrożnym narodem w UE, jeśli chodzi o zachowania w Internecie. Aż 5% z nas nie instaluje oprogramowania antywirusowego, 72% odwiedza strony internetowe mimo braku przekonania o ich bezpieczeństwie, 83% Polaków używa tego samego hasła do różnych kont, 86% nie zmienia regularnie haseł do posiadanych kont i 92% nie zmienia ustawień dotyczących bezpieczeństwa w przeglądarkach internetowych. Jeżeli więc chcemy być bezpieczni w sieci, to powinniśmy robić to, czego większość Polaków nie robi.

10 zasad cyberbezpieczeństwa:

1. Jeśli kupujemy w Internecie lub łączymy się zdalnie z naszym kontem bankowym miejmy zainstalowany na swoim komputerze dobry program antywirusowy i regularnie go aktualizujmy.
2. Zapoznajmy się z zabezpieczeniami stosowanymi na stronie naszego banku i stosujmy się do ustalonych przez bank zasad bezpieczeństwa. Jeśli coś odbiega od normy, to przerwijmy naszą transakcję i skontaktujmy się z przedstawicielem banku. Podobnie zachowujmy się na stronach sklepów internetowych. Kupujmy tylko tam, gdzie jest szyfrowane połączenie – widzimy kłódkę i odpowiedni certyfikat, najlepiej w znanych nam już wcześniej sklepach internetowych. 
3. Dokonujmy płatności tylko z własnego komputera lub telefonu lub z innego urządzenia osoby, do której mamy zaufanie. Nie korzystajmy z publicznej sieci np. na lotnisku, w kawiarence internetowej. A jeśli wchodzimy na stronę banku, to nie wyszukujmy jego adresu internetowego w wyszukiwarce, lecz wpisujmy go ręcznie w górnym pasku wyszukiwarki. Podobnie, nie kopiujmy numeru konta, na które chcemy przelać pieniądze i nie wklejajmy go w okienko przelewów. Numer konta odbiorcy naszych pieniędzy także powinniśmy wpisywać ręcznie.
4. Bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań o ich hasła, czy też o inne poufne dane, np. o kod PIN do karty płatniczej. Nigdy nie udostępniajmy swoich danych, jeśli takie zapytanie się pojawi i poinformujmy o sytuacji bank.
5. Nie oszczędzajmy, instalując na komputerze nielegalne oprogramowanie. Może ono zawierać przygotowane przez hakerów wirusy, które pomogą im w opanowaniu naszego komputera, wyłudzeniu danych, i w końcu pozwolą na okradzenie nas.
6. Nie otwierajmy wiadomości i dołączonych do nich załączników, jeżeli nie wiemy, od kogo dana wiadomość pochodzi. W załącznikach do e-maili może być ukryte złośliwe oprogramowanie.
7. Nie wchodźmy na podejrzane strony, np. strony z treścią pornograficzną. Złośliwe oprogramowanie może trafić do naszego komputera także z tego typu stron.
8. Skanujmy od czasu do czasu nasz komputer. Dobry program antywirusowy w określonych odstępach czasowych automatycznie skanuje komputer. Jednak eksperci doradzają, aby przed zalogowaniem się na stronę banku samemu dokonać skanowania urządzenia.
9. Regularnie aktualizujmy oprogramowanie na komputerze, szczególnie oprogramowanie przeglądarek internetowych. Hakerzy szukają luk, a producenci cały czas „uszczelniają” wykryte luki w oprogramowaniu. Dzięki aktualizacjom mamy zawsze na komputerze najbardziej odporne na ataki hakerskie oprogramowanie.
10. Zmieniajmy regularnie hasła do swojego komputera, hasła dostępu do konta internetowego. Powinny to być trudne hasła, i do każdej usługi internetowej różne. Czyli powinniśmy mieć inne hasło do komputera, inne do konta bankowego i różne hasła do portali społecznościowych.

1.