rozmiar czcionki: A | A | A

Wsparcie finansowe dla dolnośląskich przedsiębiorców

13.11.2023 11:44 11:44

Dolnośląski sejmik przyjął we wrześniu program wsparcia dla regionalnych przedsiębiorców, dzięki któremu zyskają oni dostęp do niskooprocentowanych pożyczek na rozwój. W sumie program dysponuje kwotą ponad 60 milionów złotych, które zarządzane będą przez Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

- Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są siłą napędowa regionalnej gospodarki. To w dużej mierze im zawdzięczamy dobra kondycję gospodarczą regionu i jako samorząd województwa wiele uwagi przykładamy do tego aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie i rozwój – mówi marszałek Cezary Przybylski. - Wspieraliśmy dolnośląskich przedsiębiorców w trudnym czasie pandemii, a także okresie bezpośrednio po niej. Również teraz przeznaczamy dla sektora MMŚP nowe możliwości wsparcia rozwoju – dodaje marszałek.


Pożyczki udzielane będą na warunkach korzystniejszych niż rynkowe i dostępne będą w ofercie:
o    Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG)
o    Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki (DPIN)
o    Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR)
o    Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR)
o    Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG
o    Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREG


- Najważniejsza informacja dla przedsiębiorców jest taka, że mogą skorzystać z bardzo atrakcyjnej oferty. Mamy nadzieje, że ten instrument finansowy pozwoli dolnośląskim przedsiębiorcom tchnąć nowe pomysły w swoją działalność, co pozwoli wzmocnić potencjał gospodarczy całego regionu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.


Dotychczasowe pożyczki udzielane były wyłącznie na warunkach rynkowych, a ich aktualne oprocentowanie sięga 7,35%. Program pomocowy samorządu województwa pozwoli na udzielanie pożyczek z oprocentowaniem od 2,39%. W ramach oferty dostępne będą:

•    Pożyczki obrotowe – do 500 tys. zł -  na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe, etc. Okres spłaty – nawet do 5 lat.
•    Pożyczki inwestycyjne – na inwestycyjne cele przedsiębiorstwa (bez zakupu nieruchomości) od 1 mln zł do 3 mln zł. Okres spłaty max. do 7 lat.


- Nasz program opiera się na pomocy de minimis, warto tez podkreślić, że samorząd województwa podjął szybkie działania i decyzje aby to oprocentowanie obniżyć. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy to ponad 90% tej branży, dlatego warto aby samorząd wspierał tego typu przedsięwzięciaRobert Koszut, Prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju.


Dolnośląski Fundusz Rozwoju oraz Agencje Rozwoju prowadzone przez Samorząd Województwa organizują programy wsparcia dla dolnośląskich firm w oparciu o finansowe instrumenty zwrotne, tj. pożyczki, gwarancje i poręczenia. Przekazywane przedsiębiorcom środki powracają do funduszu i są ponownie inwestowane w rozwój dolnośląskiej gospodarki.