rozmiar czcionki: A | A | A

Wizyta delegacji Dolnego Śląska w Autonomicznej Republice Adżarii

05.08.2024 08:51 08:51

Dolny Śląsk i Autonomiczną Republikę Adżarii w Gruzji łączą przyjacielskie relacje. Z porozumienia o współpracy pomiędzy regionami, podpisanego ponad 8 lat temu, korzystają przede wszystkim uczniowie i studenci, przedsiębiorcy, środowiska kulturalne. Delegacja Zarządu Województwa Dolnośląskiego na czele z marszałkiem Pawłem Gancarzem oraz przedstawicieli Prezydium Sejmiku Województwa uczestniczyła w spotkaniach z przedstawicielami Rady Najwyższej Adżarii i rządu Adżarii, aby nakreślić kierunki dalszej współpracy w kolejnych latach.

Współpraca Dolnego Śląska oraz gruzińskiej Adżarii rozpoczęła się w 2016 roku i rozwija się bardzo aktywnie. Minione lata to szereg zawiązanych współprac i wspólnych działań w m.in. w dziedzinie edukacji i nauki, kultury oraz turystyki i gospodarki. Podczas wizyty w Autonomicznej Republice Adżarii delegacja naszego regionu spotkała się z panem Tornike Rizhvadze – Przewodniczącym Rządu Adżarii oraz panem Davidem Gabaidze – Przewodniczącym Rady Najwyższej Adżarii.


- Siła Dolnego Śląska to nie tylko otwarcie na nowe regiony i nowe rynki gospodarcze, ale przede wszystkim pielęgnowanie dotychczasowych partnerstw i wzajemne poszukiwanie kolejnych obszarów do wspólnego działania. Porozumienie z Adżarią jest przykładem współpracy, która przez te lata ewoluowała i przynosi realne korzyści mieszkańcom regionu – zauważa Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.


- To porozumienie o współpracy, które podpisaliśmy 8 lat temu, przerodziło się w przyjaźń, której efektem są wzajemne projekty i działania. Tym samym otworzyliśmy drzwi do rozwoju i współpracy w wielu dziedzinach oraz przetarliśmy szlaki samorządom lokalnym, które korzystając z naszego wsparcia, zawiązały własne partnerstwa z adżarskimi miejscowościami – mówi Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.


Współpraca zainicjowana na szczeblu wojewódzkim z biegiem lat rozszerzyła się na inne samorządy. Nawiązały ją dolnośląskie miasta i gminy – Świdnica, Milicz, powiat trzebnicki, Bardo, a przede wszystkim porozumienia podpisały stolice partnerskich regionów – miasta Wrocław i Batumi.


- Adżarię i Dolny Śląsk łączy nie tylko bogata kultura i tradycja, piękne tereny i potencjał turystyczny oraz gościnność. Obydwa nasze regiony kładą szczególny nacisk na rozwój gospodarczy. Wśród nowych obszarów współpracy widzimy możliwość wymiany doświadczeń przez nasze Specjalne Strefy Ekonomiczne oraz Parki Przemysłowe. Nasze rozmowy obejmowały również omówienie potrzeby utworzenia połączenia lotniczego Wrocław-Batumi, z którego z pewnością chętnie korzystaliby Dolnoślązacy, a mieszkańcy Adżarii mieliby łatwiejszą możliwość odwiedzania naszego pięknego regionu – zaznacza wicemarszałek Michał Rado.



Istotną częścią wizyty w Adżarii były spotkania z ministrami resortowymi – panem Jabą Phutkaradze - Ministrem Finansów i Gospodarki Adżarii, panią Maią Khajishvili - Minister Kultury, Edukacji i Sportu Adżarii oraz panem Zazą Shavadze - Ministrem Rolnictwa Adżarii.


Kooperacja instytucjonalna, dzięki otwartości i gościnności gruzińskich partnerów, zaowocowała wieloma sukcesami w realizacji wspólnych projektów. Organizowane są wymiany młodzieży w ramach wzajemnych konkursów wiedzy o partnerskim kraju i regionie, w których udział wzięło już prawie 1300 uczniów. Od lat aktywnie współpracują ze sobą teatry, a także uczelnie wyższe.


- Mimo tak szeroko rozwiniętego zakresu współpracy, wciąż widzimy nowe obszary, w których możemy wymienić się doświadczeniami i podjąć wspólne działania. To między innymi możliwości współpracy sportowej, obejmującej zwłaszcza kluby szkolące dzieci i młodzież, czy wzajemnego promowania walorów turystycznych obu regionów – mówi Tymoteusz Myrda, radny sejmiku województwa.


Autonomiczna Republika Adżarii słynie z dobrze rozwiniętego przemysłu winiarskiego. W minionych latach organizowaliśmy misje gospodarcze winiarzy z Dolnego Śląska, w ramach finansowanego z funduszy europejskich programu Going Global, umożliwiając im poznanie nowych technik czy innowacyjnych rozwiązań, które mogą wdrożyć w swojej produkcji i promocji produktu regionalnego.


- Współpraca Dolnego Śląska i Adżarii jest już tak doskonale rozwinięta, że może przejść na kolejny poziom i zaangażować w trójstronne działania niemiecką Brandenburgię. Współpracę kształtować będziemy w zakresie kontaktów gospodarczych oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie rozwoju sportu i turystyki w regionach – mówi wiceprzewodniczący sejmiku Marek Łapiński.


Potencjał dalszej współpracy widzimy również w zakresie ochrony zdrowia. Lekarze, pielęgniarki i dyrektorzy szpitali z Adżarii mieli możliwość odbycia staży i wizyt studyjnych w szpitalach Dolnego Śląska, a dolnośląscy lekarze poznali specyfikę pracy w Gruzji, szczególnie w dziedzinie transplantologii. W przyszłości planowane jest nawiązanie współpracy i podpisanie porozumień formalnych ze szpitalami oraz uczelniami medycznymi z Dolnego Śląska i Adżarii.


- Nasze kraje – Polskę i Gruzję – łączy piękna historia, oparta na wsparciu i przyjacielskich relacjach. Od 8 lat dopisujemy jej dalszy rozdział, pogłębiając relacje międzyregionalne i wykorzystując wypracowane, wzajemne zaufanie, współpracując na różnych szczeblach – od gospodarki, przez edukację, po turystykę. Wierzę, że kolejne lata zaowocują w następne projekty i wspólne, merytoryczne działania – mówi wiceprzewodniczący sejmiku Damian Mrozek.