rozmiar czcionki: A | A | A

Piękna Wieś Dolnośląska 2019 – znamy zwycięzców!

08.08.2019 12:27 12:27

Najpiękniejsza Wieś na Dolnym Śląsku leży w Karkonoszach, u wschodniego podnóża Grzbietu Lasockiego. Wyróżniają ją malownicze tereny, a przede wszystkim niezwykła aktywność mieszkańców. O której wsi mowa? Zarząd województwa ogłosił dziś wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”.

 

Podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.

Konkurs jest jednym z elementów wsparcia, jaki urząd marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci staną się przykładem dla innych, by realizować kreatywne projekty, które pobudzą do aktywności i zintegrują mieszkańców terenów wiejskich −  mówi marszałek Cezary Przybylski.

Do 11. już edycji konkursu, zgłoszono 22 wsie z 20 gmin, w tym do  kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 8 wsi, „Najpiękniejsza Zagroda” – 4 zagrody, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 8 projektów, „Najlepszy start w odnowie wsi” – 2 projekty.

Dzięki naszemu konkursowi możemy pochwalić się, jak piękna jest dolnośląska wieś i jak pielęgnowana jest jej tożsamość. Mieszkańcy sołectw i gmin po raz kolejny wykazali się niezwykłą aktywnością i chciałbym podziękować za to, że to właśnie dzięki Wam Dolnoślązacy, możemy co roku odkrywać urokliwe zakątki naszego regionu  − zaznacza wicemarszałek Marcin Gwóźdź.

W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz po raz pierwszy pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Członkowie komisji w ramach ośmiu wyjazdów odwiedzili wszystkie zgłoszone wsie oraz projekty i na tej podstawie dokonali ich oceny.


Zwycięzcą w kategorii „Najpiękniejsza wieś” została Opawa w gminie Lubawka. To wieś aktywna – i nie chodzi tylko o aktywność sportową, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim o aktywność w realizacji licznych powiązanych ze sobą projektów – ogłosił podczas konferencji marszałek.


Według mieszkańców zrzeszonych w wielu organizacjach wiejskich, w tym w Stowarzyszeniu Brama Opawska – projekty, które udało im się zrealizować zmieniły nie tylko wizerunkowo samą wieś, ale przede wszystkim dzięki nim nastąpiły nieodwracalne zmiany w postrzeganiu przez ludzi spraw dotyczących wsi.  Dzień Opawiaka, biegi narciarskie w tym Memoriał Stanisława Bodzka, Opawska Przystań i Ostoja, geocaching, cyklo grupa, Masak Run, Bookcrossing - to tylko niektóre z projektów realizowanych w tej niezwykłej miejscowości, którą warto odwiedzić.


Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 5 października 2019 r. w Opawie w gminie Lubawka, Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2019. Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

 

         I.      Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”


Lp.

Wieś / gmina

Miejsce

1.                    

Opawa, gm. Lubawka

I

2.                    

Dworek, gm. Lwówek Śląski

II

3.                    

Proszówka, gm. Gryfów Śląski

III

4.                    

Roztoki, gm. Międzylesie

III

5.                    

Chełmek Wołowski, gm. Ścinawa

wyróżnienie

 

Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”

 

Lp.

Imię i nazwisko

wieś / gmina

Miejsce

1.                    

Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy

Villa Greta, Dobków, gm. Świerzawa

I

2.                    

Andrzej Miluk

Osiedle, gm. Międzylesie

II

3.                    

Adam Paprocki „Biała Paprotka”

Szalejów Górny, gm. Kłodzko

III

 

 

Nagrodzone zagrody to dwie agroturystyki oraz typowe rodzinne gospodarstwo rolne, których cechą wspólną  są ich właściciele – osoby bardzo aktywne i zaangażowane w życie swoich wsi. Atutem laureata pierwszego miejsca, obok zachowania tradycyjnych form w zabudowie, dbanie o niemal każdy szczegół, jest aktywizowanie mieszkańców nie tylko swojej miejscowości, ale także wsi ościennych do pracy na rzecz swojej miejscowości i promocji regionu.


Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”


Lp.

Tytuł projektu

wieś / gmina

Miejsce

1.                    

„Nowe życie gnejsów we Włókach”

Włóki, gm. Dzierżoniów

I

2.                    

„Czaple – jeszcze piękniejsze”

Czaple, gm. Pielgrzymka

II

3.                    

„Zagospodarowanie parku w Nowym Waliszowie”

Nowy Waliszów, gm. Bystrzyca Kłodzka

III

4.                    

„Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej”

Nowa Wieś Grodziska, gm. Pielgrzymka

wyróżnienie

5.                    

„Budowa otwartej strefy aktywności we wsi Godzieszówek”

Godzieszówek, gm. Strzegom

wyróżnienie

6.                    

„Chwałowicki Klub Książki”

Chwałowice, gm. Jelcz Laskowice

wyróżnienie


„Nowe życie gnejsów we Włókach” – to projekt, który w tegorocznej edycji konkursu zdobył I miejsce. Gnejsy to nieczynny poniemiecki kamieniołom i jednocześnie pomnik przyrody nieożywionej, który przez wiele lat ulegał zniszczeniu. Od kilku lat mieszkańcy starali się przywrócić mu jego unikatowy charakter. Dzięki swojej determinacji i wsparciu specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Gminy Dzierżoniów udało się stworzyć miejsce niezwykłe. Jak mówią sami mieszkańcy – udało im się przeobrazić brzydkie kaczątko w pięknego łabędzia.


Kategoria "Najlepszy start w Odnowie Wsi"


Lp.

Wieś / gmina

Miejsce

1.                    

„Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie”

Raków, gm. Oborniki Śląskie

I

2.                    

„Rodzinny Rajd Rowerowo-Pieszy”

Świecie, gm. Leśna

II


Kategoria ta, w swoim założeniu ma identyfikować wsie, którym w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy udało się z sukcesem rozpocząć swoja przygodę z Odnową Wsi. I miejsce zdobył projekt „Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie”. Raków to niewielka miejscowość zamieszkana przez ok. 50 osób. Zrealizowano tu wiele połączonych ze sobą projektów, które całkowicie odmieniły nie tylko samą wieś, ale także i jej mieszkańców, którzy uwierzyli, że w ich wsi może dziać się coś ciekawego, np. koncerty muzyki poważnej. Działające tu stowarzyszenie pozyskało środki min. na zakup łódki i kajaków, dzięki czemu uruchomiony tu został punkt wypożyczania sprzętu wodnego. Mieszkańcy sami wybudowali sobie świetlice wiejską, w których realizowane są rożne przedsięwzięcia.